Xhelatët e Havzi Nelës dhe bijtë e tyre nuk u penduan kurrë

 

Nga Arif Rexhmati
Ne emer te demokrateve kuksiane, dy fjale qe ja kemi borxh vepres se Havzi Neles.

Te nderuar pjesemarres !

Sot kujtojme dhe nderojme nje prej korifejve te disidences se regjimit komunist, poetin dhe antikomunistin Havzi Nela, te cilin nuk e trembi as trekembeshi komunist 30 vjet me pare pikerisht ne kete shesh, kur bisha komuniste vetem 18 muaj para se te jepte shpirt ekzekutonte te fundit denim politik makaber ne Evrope.

Sot perulemi para vepres se ketij antikomunisti te paepur,te ketij poeti dhe atdhetari qe su pajtua me regjimin asnje sekonde te jetes se tij sa qe gjalle, tek i cili ishin formesuar tiparet e nje intelektuali, poeti e trimi te paepur antikomunist pikerisht qe nga femijeria e tij, kur bisha komuniste po instalohej ne Lume duke vrare e pergjakur krahinen, qe nga masakra e Buzmadhes , lufta kunder nacionalistit Muharrem Bajraktari e deri tek trekembeshi i ngritur pikerisht ne kete shesh per te marre jeten e nje poeti qe i kendoi aq bukur por me zemer te thyer vendlindjes.

Sot kujtojme madheshtine e vepres se Tij, tek e cila kane pjese te gjithe : poetet, antikomunistet atdhetaret.

Ai i fal te gjithe, edhe ata qe kur ne, para 20 vjetesh luftonim qe ti jepnim Gjimnazit emrin e tij, e quanin kriminel dhe PD-ne parti fashiste.

Ai dhe Shpirti i tij ne Amshim do ti falte edhe ata qe firmosen varjen e tij, ndonese sa ishin gjalle xhelatet por edhe bijte e tyre sot ne pushtet nuk u penduan dhe nuk kerkuan falje kurre per krimet e komunizmit..

Vetem nje vit para ekzekutimit ai do te shkruante:”Vdekja per Liri nuk me tremb aspak. Si e duron robnine zemra e nje trimi?”.

Ky eshte kushtrimi i Martirit , Poetit , Antikomunistit tone te madh i cili tashme mban titullin “Nderi i Kombit” per brezat dhe politiken.

Ky eshte Kushtrim per te mos harruar se nga ata qe firmosen per varjen e Havzi Neles ishte edhe Kristaq Rama i ati i Edvin Rames.

Ky eshte kushtrim per te mos harruar ne , se ata qe dhane denimin me varje te Havzi Neles jane dekoruar nga kjo mazhorance qe sot qeveris vendin.

Ky eshte kushtrim per drejtesi te pa dhene per shpirtin e Havzi Neles dhe 144 kuksianeve antikomuniste te pushkatuar apo te vdekur ne burgjet komuniste dhe mijera shqiptareve te tjere .Kushtrim i shpirterave te atyre martireve qe trupat e tyre nuk kan as varr.

Ky eshte kushtrim per ne , per te gjithe demokratet per njerezit e lire qe duam te jemi qytetare te prosperuar te evropes, qe vjen nga shpirti i amshuar i Havzi Neles : Te ngrihemi , te shporrim bijte e eterve qe martirizuan Heroin dhe po na varferojne shpirterisht dhe ekonomikisht.

Sikurse Gjimnazi e meritoi emrin dhe Bustin tend, edhe ky shesh e meriton nje permendore te Martirit te madh Havzi Nela.

U prehsh ne paqe Heroi yne !

*Kryetar i PD Kuke