Urte vrrome, urte!

Nga Armand Maho

Paska folur vrroma! Kujton se do na beje te na vije keq… O zot! Ne fakt vrrome, te pakten ketu tek ne fashizmi nuk mori as prona e as shtepi kujt, perkundrazi shume prej shqiptareve bene tregti dhe e vune ndonje lek menjeane, ne ate kohe. Dhe ndonje ndertese ose toke qe merrte paguante qerane kokerr me kokerr. Rama, po sillet si ti dhe yt shoq, qe u sekuestruat mall e shtepi njerzve. Qe pasi ja merrnit o i conit neper bodrume ne rastin me te mire, ose i degdisnit burgjeve dhe kampeve te perqendrimit. Fashizmi per sa te perket ty te mori nga Dibra te dha dhe burse per te vazhduar shkollen, dmth na e beri peshqesh ne turirin tend. Keshtu qe urte vrrome urte. E shikon cdo te thote te te hedhin rrugeve! E keshtu kane vuajtur dhe ata, ne mes te dimrit, te te ftohiti, shiut dhe zhegut me foshnja ne duar dhe pleq e semure! Ti zgerdhiheshe dhe i tregoje me gisht si armiq. Po ke harruar mos u merzit se ti kujtojme aq kohe sa ti rendosh kesaj toke! Ne kete bote zoti merr hak, ne mos me nje menyre me nje tjeter.E ne rast se ty mire ta bejne se i ke hyre ne hak sa e sa femijeve, pleqve e grave, ata ste kishin asnje faj. Me mire qe te erdhi nga te tute, ta shikoni se cfare pjelle keni rritur. Keshtu qe urte vrrome, urte. Mbylle halene mos qelb me shume sec e ke qelbur dynjane…:: ashtu te gjetshin jarebi rrugeve,pasi shpirti te te kete dale nga bytha, me keq se cte ka dale!