Të qeshim se nuk qajmë dot…. Shtetet e Bashkuara të ….Shqiperisë…

Nga Adriatik Riza Dosti

Qe kurse dy muaj me pare Rudina ne emisionin e saj foli per ate te famshmen Treshe qe kish vendosur te jetonte ne Libofshe e per planet e tyre tek vizatonin ne rere me gishtin e mesit planin rregullues e urbanistik te Principates se ardheshme te Libofshes ..fshataret e gjore te ketij fshati harruar aty diku mes Fierit e Divjakes se Lushnjes meazalla se kishin vene me gjume ne sy….
Dhe si per dreq ..enderren me sy hapur nisi t’ju a beje realitet Arjani i Zones Liberta..
Ai dhe Princi qe njehere i hipen Lenes e heren tjeter Prenes … e qe fle me to sipas programit seksual te Principates ….me njeren dore ne Bakllava e tjetren ne Kadaif……folen gjere e gjate per Principaten..projektin, perspektiven godinat, resortet, restorantet , hipodromet, rezidencat e deri edhe ne ate se cfare do benin fshataret fatlume te kesaj Principate e si do jetonin Princeshat shemra..Nena te Luciferit te ardhshem..princit Trashegimtar te Libofshes..
Thone qe Princi Albert i Monakos ishte prekur aq shume kur kish mesuar per ngjarjen ne fjale sa menjehere kish shpallur dekretin princeror per binjakezim te menjehershem me Principaten e Libofshes..
Ndersa amerikanet kishin thene se …mire mo mire le te behet cfare te doje ai Alex-i i dy grave tuaja ..Mbret, Komandant a Princ ..por vetem le te vije edhe njehere ketu e te vuaje denimin nga drejtesia jone qe e ka denuar me 20 vjet burg per kontrabante droge e armesh…e pastaj edhe ne do ta japim OK tone e do ta njohim edhe Principaten e tij te Libofshes..
Por doni ju qe na u bene xheloxe Dulja, Neranxi e Fredua nga Jugu i Shqiperise ..
Nje ti hipur avionit e hop tek greket e tyre ne USA.. e prej ketej serisht aty ne ”Atdheun e tyre” te roberuar e uzurpuar nga shqiptaret..
Ne hyrje ndertuan nje si bicim.. New Border State e shkruan ..Republic Hellenic of Himara..
Shqiptaret lejoheshin te hynin aty vetem me viza Shengen por te firmosura vetem ne Atheens …e si para ..lejohej vetem perdorimi i Dhrahmise vendase …ndoshta..me perjashtime te vogla ndonjehere edhe Dollari dhe Euro-ja e BE..
Tora kalla Qirjos allvanosi…Katallaveno?
U tha e u be ..Himara e Dules e ngrysur si e Goros na u gdhi si Himaras e Vorio Epirit te Bollanos, Barkas, Micos e shume qirjove te tjere efendikonj…
Nje tu nxehur mirditoret ..e nje ti derguar nje Ultimatum Shtetit e Qeverise shqiptare te Gospodin Ramovicit e nje ti shkruar…
Kekojme shkeputjen nga Derzhava juej e dum me u da prej jush e me ken tash e mrapa siikur dekada ma pare ..Mirditska Srpska Respublika ..
.
Hic mos me u cudit e me u tut asnjani prej jush …pasi osht njesoj republike si ajo e Republika Srpska ne Bosnje – Hercegnovi..
E derisa me e zgjidh vete ne se kush ka me qen e pari i Republikes sone ..lutem beni veprimet e nevojshme per shkeputjen tone prej jush..
Po keta de c’ paten ..kercyen jo pa te drejte korcaret e mencur e te kulturuar..
Po ne o Raqke..ne qe jemi e kemi qene jete e mot Franca e Ballkanit e Parisi i vogel ..c’duhet te themi e c’te kerkojme…
Temen e semes o Pandushke..jemi qe jemi pse mos ti propozojme edhe ne Bashkise sone qe krahas flamurit shqiptar ne cdo institucion te Korces te qendroje krah tij edhe flamuri francez..
Mire e ke o byrazer…madje frengjishtja te kthehet gjuhe e dyte zyrtare pas asaj korcares..Oui…
Oui ..oui…natyralmo…
Kaq u desh e plasi sherri andej nga Prespa e buze liqenit te Ohrit ..
Shulet qe gdhihen shqiptare..argalisen gjate dites si maqedonas e ngrysen bullgare nisen polemikat e ashpra mes tyre se cfare identiteti egzakt kane e cfare ju leverdis te deklarohen..
Njeri thoshte se ishin merzitur se qeni shqiptar..tjetri ja priste se edhe Derzhava maqedonase nje mut te madh ju kishte dhene ..e nje i trete shtonte se hajde ta provojme njehere me gabelet e Sofies se tani ata sikur jane edhe ne BE..
Te gjoret shule ..edhe pse prane ujit e liqeneve mbeten tere jeten e tyre as Mish e as Peshk..
Ne kete rremuje e siper me telefonon nje miku e kolegu im i mire e me thote ..
..O Dosti..po hajde o burre i dheut kendej nga ne njehere…hajde te shohesh se c’ gallate ka plasur..
..Ku mo i them ..ku te vij..
Po kendej a derezi nga Bathorja…Paskuqani e deri ne Tapize..
Jane ngritur romet, gabelet, jevgjit, magjypet, e arixhinjte buze lanes e lumit te Tiranes dhe kercejne e kendojne sikur te jene buze Nilit te origjines se tyre..
Disa qe dijne disa fjale anglisht bertasin Kairo is in our Hearts…..Long live Bangladeshi ….
We are egiptians ….dhe qejfi -qejf e ahengu – aheng ..ku rafsha mos u vrafsha..
Ju mungonte vetem Sheiku i fisit..Hekurani ..i cili ndodhej ne nje takim pune me Lali Erin …per punen e arsimimit te femijeve te tyre ne gjuhen meme …rom-she…
Hej bela c’ na gjeti thashe me vete …e u shtiva gjere e gjate ne divanin – kolltuk te dhomes sime e nisa ti sjelle radfhazi ne mendje te gjitha Republikat e reja te Shteteve te Bashkuara te Shqiperise ..Principaten e Libofshes..Republiken Franceze te Korces…..Republiken Serbe te Mirdites….Republiken e re Helenike te Himares …Derzhaven Multietnike te Shuleve te Prespes… Shtetin me Ngjyre te Romeve te Cairos..e thashe me vete mes psheretimave te thella…..
Ruajna Zot…ishalla nuk na ngrihen tani edhe kinezet e Medresese ..njeres prej lagjeve e e zonave me fanatike te Tiranes e nuk na kerkojne te na krijojne ndonje lloj Tajvani, Makao o Hong Kongu te tyre se atehere hajde futu ne sherr edhe me Kinen …e hajde gjeje se cfare na mbeti te jemi ne shqiptareve sagllam..si duhet te quhemi..ku duhet te futemi e te klasifikohemi ..cfare kombesie duhet te deklarohemi e c’gjuhe duhet te flasim …dhe a duhet qe te bejme me pjese ne projektin e ri te Shteteve te Bashkuara te Shqiperise?…
Ruajna Zot e qofte vec enderr.. a fantazi e shfrenuar ..se ndryshe….e pat kjo pune …ikem e u shuam sikur kurre s’egzistuam….
A.R.DOSTI