Tarti i Spaçit

 

Nga Hysen Haxhiaj

Ne vitin 1976 u arrestova dhe mbas hetuesise me 27 prill 1977u denova me 10 vjet ne grupin e art-kultures
Nga Durresi me cuan ne Spac Kur arrita ,pyesja per cdo gje ,doja te dija per jeten dhe bemat atje
Luan Koka midis te tjerave me tregoi per nje qen qe ja kishin vene emrin -TARTI-Hyriqe i vogel ne telat e kampit dhe nuk doli me Te burgosurit kujdeseshin per te si djal i vetem Sejcili i jepte nga racioni i vet minimal (600gr)nga nje cope buke Ai u rrit me kujdesin dhe perkedheljet e te mjereve qe nuk ngopnin barkun e tyre Edhe Tarti i donte dhe i perkedhelte M”u kujtua nje shkrim i Z .Kadare per qenin e kufirit ,te cilin e stervitnin dhe ua ndersenin mjeraneve qe mundoheshin te kalonin kufirin Z.Kadare cudi si e ngrinte ne peidestal kete qen dhe nuk dinte keta qener kapnin shkelesit e kufirit ne organet gjenetale dhe shume prej tyre vdisnin Ikafshonin te tulet e kembeve duke i lene te gjymtyruar Fundi i tyre ishte ne burgjet komuniste Atje tregonin per plaget e trupit dhe te shpirtit Thoshin :O zot sa te poshter ,i lene qente sa te na sakatonin ,me vone na terhiqnin zvarre nepewr rruget e qytetit dhe populli na gjuante me cfare te kishin Kjo ka ndodhur ne vitet 1988-89 -90
Shkurt ky ishte misioni i qenit te Z.Kadare Kurse Tarti jone jetonte me te burgosurit nat e dite ,i shoqeronte ata ne cdo turn kur iknin dhe vinin nga puna Kur u be revolta e Spacitme 1973 Ishte nje tmerr i vertete Tre rrethime me blinda,mitraloza Trupat e nderhyrjes se shpejte u futen brenda mbas 3 diteve ku te burgosurit demostruan -Poshte komunizmi Brenda nuk mund ta maresh me mend se ca pesuan te burgosurit ,kurse -TARTI- qante e hungellinte me te madhe duke ju hedhur policeve Mbasi u arrestuan gjysma e kampit dhe nga keta 4 djem te moshes 24 -27vjec i pushkatuan Ajo me e keqja e pane qe -TARTI- u be i padurueshem per policet e marin qenin e varin ,te vetmin mik qe kishin te burgosurit Qeni duke dhene shpirt ,te burgosurit qanin ,kurse kriminelet qeshnin Ajo humetiresi pus natyre oshetinte nga ulerima e qenit Varen ate qe u kishte puthur duart ,atyre qe punoni per jete a vdekje ne thellesi 2000-2500m duke ncjerre baker ,pirit ,ku me dhjetera edhe sot jane ne thellesi te atyremaleve nga kurthet dhe shembjet e galerive Ja pra Zoti shkrimtar i madh ku eshte ndryshimi i qenit tuaj te kufirit dhe -Tartit tone
Ai i donte ata heronjte Spacit ,Maliqit ,Bedenit ,Burrelit ,QafeBarit etj
Ti per cudine time ate penen tende te madhe ,te stervitur si qeni qe shkruan nuk e perdore per vuajtjet dhe kalvarin
e krimeve qe po vazhdon sot e kesaj dite Nuk kam guximte te kundervihem penes dhe aftesive te tua ,por do doja qe ajo
pena jote te vihej ne sherbim te atdheut dhe halleve te tij dhe te mbaje nje qendrim per krimet e komunizmit per te tashmen dhe te ardhmen Para se te ndahemi nga kjo bote dhe te na shajne si kane filluar me filozofet e medhenj duke share e injoruar heroizmat e te pareve tane qe nga Skenderbeu