SI KY “QENEF” MASHKULL NUK KAM PARË

Nga Sejdi Peka
Në Kosovë dhe në Shqipërinë veri lindore “qenef”e quajn banjon.Gënjeshtrat e sharaltanit të “Rilindjës” tani jan sosur.Të gjith pyesin se edhe sa dit mundet që të shtyjë agoninë e frikës duke u rrethuar me tela me gjemba,me mijra forca ushtarake dhe policore nga frika e popullit,ky Edvin Rama.Po ai jeleku anti plumb që ja nxjerr kurrizin si gamile, a mundet që t’a mbrojë edhe natën në gjumë në sarajet e Surrelit.Kot e ka se rrufeja nuk gjuan në hale.Mer rastin e përvjetorit të shpalljes së Pavarsisë së Kosovës në 17 shkurt të këtijë viti,Edvin Rama ishte i ftuar nderi si Kryeministër i Shqipërisë.Arroganca e tijë ka kaluar kufijt njerzorë të etikës në mardhanjët me njerzit,po lere më në respektimin e axhendës diplomatike.Në kohën kur pritej parakalimi i trupave ushtarake përpara autoriteteve në Prishtinë,i sëmuri psiqik i “Rilindjes”gjatë të gjith kohës fliste pa ndalur në telefon,duke injoruar të pranishmit në tribunën qëndrore që prisnin që t’i jepnin dorën në shenj respekti si Kryeministër i Shqipërisë dhe pasi shikonin se Rama nuk po qante kokën me mospërfillje edhe ata largoheshin duke zënë vendet e caktuara.Sigurisht kjo sjellje e pa precedent duke injoruar ceremoninë me rastin e kësaj feste të rëndësishme,tërhoqi vëmendjën e të pranishmëve.Krejt i revoltuar për këtë sjellje,një personalitet nga më të rëndësishëm në udhëheqjën e shtetit të Kosovës,shumë i revoltuar si nepër dhëmbë mërmëriti, “si ky qenef mashkull nuk kam parë”.Është e turpshme dhe e marrë që të fyesh auditorin në cilsinë e kryeministrin ashtu siç bën Edvin Rama pa pushim në çdo aktivitet apo takim të rangut kombëtar apo ndërkombëtar.Ne Skrapar i drejtohej një fukaraj me fjalë fyese në mënyrë të tillë, “ty të nxjerr gruaja në ballkon natën e di unë”.Dhe i varfëri njeri krejt i pa përgatitur zgërdhihej së bashku me ilaritetin e të tjerve.Duke menduar se të tjerët fshatarë janë “budallenj”sipas tijë dhe që ja u ka marrë dorën batutave “si Kola makaronave”,fyen pa pushim sidomos elementin femër ,që në fakt duhet shumë kujdes në komunikim për njerzit që janë njerëz.-Jepja ,jepja asaj aty prapa se ajo di si të ja luej-,ishte fjala për mikrofonin.Dje në një takim në Berat me të ashtuquajturën “për Bashkinë që duam”,ju drejtua njerzve të pranishëm po citoj, “demokratët nuk u bëjnë asnjë punë grave të tyre.Prandaj ju gratë e demokratve kapni për xhakete burrat tuaj dhe mos i lejoni të shkojnë në metingje që organizojnë ata.Demokratët aq duan të verdallisën kafeneve”.Unë kam parë dhe dëgjuar se lloj lloj skizofreni fyen persona të vecante pasi i merren këmbët nga gotat e rakisë duke u zhgrryer në pluhur,por fyerjet në bllok për të gjithë popullin,vetëm ky i sëmuri psiqik i përdor në kulmin e çmendurisë pasi kokaina ka bërë punën e sajë.Çfar kuptimi ka shprehja se, “demokratët nuk u bëjnë asnjë punë grave të tyre”.Cfar injoranti edhe na u bë Kryeministër i Shqipërisë!U bë gazi i botës edhe në takimet ndërkombëtare i veshur me tuta sportive dhe atletike të bardha.Në një takim ndërkombëtar,kur e ka parë në këtë gjëndje si dordolec,Kancelarja Merkel ka shqyer sytë ngë habia.Një rast tjetër nuk u lejua që të bënte fotografi me udhëheqësit e tjerë të Europës.Sidomos këto kohët e fundit ka humbur fare.Zgërdhihet pa kuptim dhe një frikë e tmerrshme e ka kapluar të gjithin duke parë fundin e kësaj qeverisje të poshtër me plot kuptimin e fjalës.Sa më shumë që të kapet si I mbyturi pas fijës së kashtës në agoninë e tijë,aq më të mbëdha do të jënë vuajtjet e popullit për t’a hequr qafe këtë monstër të neveritshme.Por edhe aq më shumë do të shtohet urrejtja e popullit kundër këtije diktatori.Kurë populli nuk të do,ik ore budalla.Duke i rënë fyellit në një vrimë,Edvin Rama krekoset si gjeli maje plehut se “do ti marrë të gjitha bashkitë e vëndit”.Ka kaluar në çmendurinë e tijë të shkallës më të lartë.Zgjedhjet e vitit 2017,që Edvin Rama organizoj vjedhjën masive të votave,nuk do të përsëriten më kurrë.Harroje mushkë valerenë –thonë më një fjalë të urtë nga jugu I Shqipërisë-.Partia Socialiste kurrë nuk fiton e vetme pa i bashkuar votat me LSI.Këtë fakt e kan pohuar dhjetra herë edhe ideologët më të sëmurë marksistë të partisë ish komuniste.Prandaj kan frikë në stanin Bolshevik të “Rilindjës”nga zgjedhjet e lira dhe të ndershme.Edvin Rama,ky hajdut kriminel I votës së lirë ,është kapur në vjedhje .Eshtë një krim që nuk i shpëton dot pa u ndëshkuar.Janë hapa prapa të Shqipërisë në rrugën për të ju bashkuar familjes Europiane.Edvin Rama është kapur për fyti nga oligarkët që kan invetsuar parat e trafikut të lëndve narkotike dhe të korrupsionit në vjedhjën dhe manipulimin e votës së lirë.Frika është se sapo të largohet me turp Edvin Rama,Partia Socialiste do të shkërmoqet në copa që nuk do të ngjitet më kurrë.