Sadizmi komunist degjenerimi i kombit .

 

Nga Nermin Huqi Kaceli

Sa ne gjynof na keni hy o sistem nynaraq sistem i piset bugonsin sistem qe lindi krimin korrupsionin imoralitetin .Nuk mu tek kshu rastesisht me shkru po e niva obligim moral shpirtnor se sapo pash dokumentarin KASOLLJA Mes UJQERVE qe i dedikohet familjes se martirit Jonuz Kaceli dhe heroines bashkeshortes se tij Mereme dhe 7 femijve. Falenderoj per ket pune te mrekullushme Admirina Pecin dhe i uroj suksese per emisioni dhe misionin fisnik. Pranej du te them dy fjale ashu si i nij ne tironcen time. Sa i ulet eshte krimi nuk ka grade me u mat. Per cdo pjestar mund te shkruhet roman n vete. Komunizmi qe kom sakelldi ta permen, na vrau, ne nuk qam, na ropi, ne su ankum! Mos valle ulerima e dhimjes se persekutimit u gershetu aq bukur me te mjeret e viktor hygoit me kozeten njomshtake, qe sistemi prodhoi per shume familje shqiptare?

Edhe burrat qajne! Jo se perulen po qajne dhimjen e shpirtit, cudin qe nuk besohet dhe nuk pranohet si mund ti shkulesh zemren foshnjeve idhullin baben e pafajshem, po mesa duket komunistet kane nji babe te perbashket dhe kush ta qaje me pare komunizmit nuk i dihet baba se ashtu ishin gatu qe ne 1941.

Ne nuk kerkum meshire, nuk deshem hakmarrje, perkundrazi u fisnikerum mo shume, se fisnik le nuk bohesh, “mjere” persekutoret diktatoret mjeranet komuniste laskuriq pa pupla, deri hajdut xhepash ishin dhe jane. Si trashegohet e mira virtytet e nolta vlerat karakteriale, ashtu trashegohen veset genet e gjakpisave. Sa mall sa dhimje e vujtje shpirtnore ka kjo none heroine me fmit e vet. Kjo zoje e modhe kryenolte qe perballoi at sistem per 50 vjet. Ishte kjo pra zonja Mereme nona hallemodhe qe nuk iu tut atij barbarizmi komunist. Po si edhe ujqit u tregun me njerzor se njerzit? Po jo kurre ato nuk mund te thiren njerez! Me kete dhimje shpirti mas 67 vitesh nga kjo tragjedi, boj pytjen: Sa i ka dhimt shpirti babes te shtate fmive dhe zotnise se nona Remes kur i shkulen zemrave te njoma i moren dashnine e prindit e i hoqen mrojtjen e i prishen folen e shenjte? Na paci gjynofet sistem kalbsin komunist kriminel!

Qofsh i xhenetit martiri i nerum ne shekuj Jonuz Kaceli e urta e mira nona Reme .Qofshi te paharru per ne e fmit tone!