Putin shpall mobilizim të pjesshëm ushtarak

KYIV, 21 shtator (Reuters) – Presidenti Vladimir Putin urdhëroi të mërkurën mobilizimin e parë të Rusisë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke paralajmëruar Perëndimin se nëse vazhdon atë që ai e quajti “shantazhin bërthamor”, Moska do të përgjigjet me fuqinë e të gjithë arsenalit të saj të gjerë.
“Nëse integriteti territorial i vendit tonë kërcënohet, ne do të përdorim të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur popullin tonë – ky nuk është një bllof,” tha Putin në një fjalim televiziv drejtuar kombit, duke shtuar se Rusia kishte “shumë armë për t’u përgjigjur”.
Ministri rus i mbrojtjes tha se mobilizimi i pjesshëm do të bëjë që 300,000 rezerva të thirren dhe do të aplikohen për ata me përvojë të mëparshme ushtarake.

Mobilizimi i pjesshëm i Putinit përshkallëzon ndjeshëm konfliktin mbi Ukrainën dhe vjen ndërsa Rusia lufton kundër një kundërsulmimi ukrainas që ka detyruar trupat e saj të tërhiqen dhe të dorëzojnë disa territore të pushtuara.

Putin tha se mobilizimi i pjesshëm ushtarak i rezervave të saj ushtarake prej 2 milionësh ishte për të mbrojtur Rusinë dhe territoret e saj, duke pretenduar se Perëndimi nuk dëshiron paqe në Ukrainë.