PO PRESIM TE NA SHPALLIN“ NON GRATA”

Nga Myslim Murrizi

ME KETA BURRA PO PRESIM TE NA SHPALLIN
“ NON GRATA”

Nuk ka rendesi se nga cila AMBASADE, por vetem te na shpallin, se pastaj behemi te
“ rendesishem”

Nuk e dime cila eshte rruga qe duhet ndjekur dhe çfare duhet te bejme qe te na e plotesojne kete “ deshire”.

Prandaj sot si dite pushimi i rame tel te ASANZHIT dhe
“ biseduam” me TE, sepse AI i di se pse? kush? dhe kur e ka radhen.

Ne fillim na pyeti se: a doni vize? doni te punoni ne ambasade? apo doni vetem te shpalleni NON GRATA?

Po munde i thame na i shpjego hapat qe duhet te ndjekim per te tria rastet.

Per te punuar ne ambasade na tha, duhet te kesh qene ish sigurims, ish shofer i enverit ose i ndonje antari te byros politike te pakten.

Duhet te kesh lidhje te forta me SORROSIN si motra e Mimit dhe gruaja e Gentit qe do bej reformen ne drejtesi, ose duhet te kesh patur njohje me ndonje nga ish delegacionet komuniste qe vinin ne Shqiperi per kongreset e ppsh.

Per vize na tha: qe duhet te kesh qene ne BIG BRADHER dhe te kesh votuar per KLODIN nga Lezha qe e kishte pik te dobet ish ambasadori Uidhers, te jesh spikere ne ndonje tv ose drejtoreshe teatri , ose te jesh si Olta Gixhari qe ti kesh ngel fiksim ish ambasadorit Arvizu.

Po per NON GRATA, i tham ne, si i behet??

Ohuuuhee na tha Asanzh.

Ky eshte “ TITULL” qe nuk jepet KOLLAJ.

Pse i thame ne?

Po sepse ky lloj “ titulli” na tha zakonisht jepet kur nuk ke me asgje ne dore.

Dhe jepet i studiuar shume mire, se pasi shpallesh NON GRATA mund te rritesh ne detyre.

Jooo ore i thame ne.

Domethene Tiku nuk ka pse merzitet!!

Jo jo na tha.
Ja shifni Gramozin na tha, e kishim shpallur NON GRATA ne vitin 2005, kur nuk ishte asgje, dhe tak, u be kryetar kuvendi ne vitin 2017.
Pa mbushur 4 muaj shkeli ne shtepine e bardhe dhe shkembyem eksperience me ata te senatit dhe dhomes se deputeteve te SHBA.

Edhe te tjere jan shpallur NON GRATA, kur nuk ka patur asgje ne dore, na tha.

Por kur behen me shum euro, kur shesin droge, kur pasurohen nga tenderat kur bejne pjese ne grupe kriminale( jo tek ata 20), kur ju del emri ne pergjimet e ITALIANEVE, kur kane vellan trafikant, kur martohen me porosi te sorrosit, kur e mbajne mire me rusine, serbine , turqine dhe kinen dhe shajne me liber shtepie presidentin TRUMP, jo vetem qe nuk jane me NON GRATA, por jane
“ miq” me te mire te administrates SORROSIANE te SHBA.

Po ju çfare halli keni na tha, qe po pyesni kaq shume?

Jo jo i thame ne, nuk kemi hall, por po interesoheshin disa ministra dhe ish ministra qe kane vila tek Zamiri, dhe tek gjiri i lalzit, qe kane vila ne Londer, Njunjork, Vjene, Barcelone e kudo, qe kane dhene pa dashje qindra miliona euro konçensione Vilmes, qe kane firmosur per HECE e per TECE, qe kane qindra miliona euro neper bankat e PANAMAS, QIPROS, e MALAJZIS,qe kane mbyllur syte per ARMON, qe kane shitur per pese leke çfar ka qene e SHQIPTAREVE, qe kane dhene makinat trafikanteve, qe sot rrine bashke gjithe naten si nje “ tufe” QENSH qe shqyejne gjahun bashke, pamvarsisht perkatesive partiake, etj etj?

Jooo more burra na tha.

Ata nuk i kap ky lloj TITULLI. NON GRATA.
A kane bere gje fjale me Z Lu ata??

Me sa dime ne, jo i thame.

Bile nje pjese e mire e tyre, kane mare letra falenderimi.

Disa hapur e disa fshehur.

Epo i thoni qe te rrine pa merak fare, na tha.
Tiku nuk e “ hengri” per keto pune te “ vogla” qe ju thoni se paskan bere keta ish qeveritare dhe qeveritare.

Tiku e “ hengri” se beri “ sherr” me Z Lu.

Epo shyqyr i thame se dhe ne kemi bere ndonjehere postime qe i kemi bere thirrje Z Lu qe te flasi paaaaak fare per DROGEN, dhe mos na e ka mare per keq?

Jo jo na tha, pa merak se per DROGEN ka “ folur” pothuajse çdo dite prej 4 vitesh Romana Vllahutin, se ajo e ka mbuluar kete sektor.

Z Lu ka qene i ngarkuar me VEKTINGUN ne drejtesi, qe ka bere fotozhiniku Xhafa ish hetues qe ka dale qafe me qafe me diktatorin ne foto.
Ka qene i zenene me keta te ONM qe nuk i pordhi Genci i kuvendit fare.

Ka qene i zene me keta te EURALESIT dhe OPDAPTIT.

Ka qene i zene me keta te FBI qe kane ardhur prane ministrise se brendeshme qe te bejne ish sigurimsat e enverit drejtues te larte ne policine e shtetit, qe te bejne enveristin e shkolles se bashkuar, dhe ish komisionerin e ps ne vitin 2013 drejtor te pergjithshem te policise.

Qe ti japin me drita ndez 3 grada madhore per 4 vjet ardi veliut.
Qe ti thote Arta Markut shkarkoj ata “ hajdute” qe deshen te na fusin ne burg presidentin e fondacionit Qemal Stafa.

Qe ti thote Etildes se zhdrejtesise qe te largoj shpejt Nazerin e Habilajve.

Qe ti thote Xhafes lajmeroj shpej ish komisaret e DROGES qe te ikin para se te shpallen ne kerkim.
Qe te bej reformen ne drejtesi me enveristet si Tan Hoxha dhe zv i tij,me spiunet si TELEFONI , me ish komuniste si çomo e kompani.

Po mire i thame ne, sa do vazhdoje kjo pune ne SHQIPERI?

A per kete na tha, pyesni NGJELEN, se ai komunikon drejtperdrejt me CIAN.

Por mendoj deri nga prilli na tha, se pastaj keta te SORROSIT mund ti kapi reforma sipas 24/1 te dikurshem.

Moooos i thame ne, po ne kush do na shpalli NON GRATA????

Per JU nuk di gje na tha, por Dash Shehun do ta shpalli TURQIA, se i ka thene Romana qe Dashi ju ka share ne kuvend.
E po mire i thane ne, por po munde ndiko qe mos na shpallin NON GRATA, vajzen e Llambi Gegpriftit, djalin e Sul Bushatit, djalin e Hamit Beqos, Xhafen e enverit, e shume te tjere nga kjo kategori.

Çfar jane keta na tha, ish te perndjekur politik????

Jooo i thame ne, jane bijt e isht DIKTATURES KOMUNISTE.

Hahahaha po jo more te nderuar na tha, ne zakonisht shpallim NON GRATA vetem ata qe nuk kane qene KOMUNIST, SPIUNE, ENVERIST, qe nuk kane qene zyrtare te larte te diktatures, qe nuk jane marre me DROGE, me TRAFIQE, qe kane qene kundra rregjimit dhe ne proteste ne vitet 1990, qe kane patur biografi te keqe nga viti 1944-1990, qe nuk kane punuar per SORROSIN etj.

Epo SHYQYR i thame ne.

E perfitokemi edhe ne, statusin NON GRATA, se i plotesojme te gjitha KUSHTET qe permende TI.
Epo ta GEZONI na tha AI.

Rrofsh dhe shum faleminderit i thame ne.
Kur mund ta marim???

Daten e cakton AVO-KOT NGJELA na tha.