Perse emri i del vetem Balles!

Nga Armand Maho

Taulant Balla sapo na ka lene Zotin. Ne fakt “ engjellit” deputet se fundmi shume shpesh i del emri neper zullumet e bandave, pastrimit te parave, masakres se pyjev e deri te trafiqet e droges. Natyrshem lind pyetja perse pikerisht ai? Qe te jete ndonje aset i cmuar i Rames nuk eshte, si fjala vjen Gramozi i cili mund tja ndeze deri diku fitilat kryetarit. Rama nga ana e tij seshte se ka ndonje detyrim ndaj Balles qe ne kohen kur kerkonte partine e kishte kundershtar. Asokohe ai perkrahte Nanon. As ndonje kundershtar denje i opozites nuk eshte, ne fakt dhe tek vete socialistet ndjell krupe kur flet. Seshte vetem se nje klloun oborri flakja e te cilit nuk ka asnje kosto per kryetarin e gjate te partise. Atehere pse eshte vene pikerisht ai ne qender te akuzave? E verteta eshe se Balla eshte sekseri i besuar i lidhjeve mes krimit dhe pushtetit. Eshe ky garanti qe “hisja” do shkoje atje ku eshte nisur, dhe per kete nuk ngurron te behet dhe mburoje e bandave kriminale.

Emiljano Nuhu mund t’a perfitonte azilin dhe duke akuzuar vetem Rahman Rrajen dhe te vellane per incidentin e ndodhur, pa perfshire ne te Artur Bushin dhe aq me pak Taulant Ballen. Nga nje kontakt qe pata me te afermit e vajzes me treguan se Xhisela Maloku e ka denoncuar te pakten dy here djalin e deputetit. Te paren e here e ka terhequr vullnetarisht ( apo nuk i eshte pranuar denoncimi) ndersa te dyten here pra ate te 21 korrikut nen kercenim. Ka qene nje ngaterrese dashurie, zenka xhelozie, ajo qe eshte bere shkak per konfliktin. Lidhjen e tyre e dinin jo vetem ne Nikel ku deputeti dhe familja Maloku jane fqinje, por edhe ne Fushe Kruje ku vajza eshte shperngulur me te emen e cila menaxhon nje biznes te vogel ( vajza eshte jetime, i jati eshte vrare ne vitin 1997 ne nje prite). Ajo ka pretenduar se eshte dhunuar dhe perdhunuar nga ana e djalit te deputetit. Dosja 327 i ka kaluar prokurorise nderkohe qe Emiljano Nuhu pranon se i eshte hequr ceshtja per t’ja dhene dikujt tjeter.

Por se sa e vertete eshte ngjarja mes dy te rinjve i takon prokurorise ta zbardhe. Ajo cka eshte me e rendesishmja ne kete mesele eshte kercinimi qe i eshte bere nje oficeri policie. Si ne rastin e Zaganit, dhe tashme jane angazhuar te gjithe pushtet, media polici, te gjithe ne mbrojtje te Taulant Balles. Por natyrshem lind pyetja se cfare e shtyu oficerin Nuhu te drejtoje gishtin pikerisht tek Taulant Balla. Mjaftonte vetem deshmia se vellai i deputetit i ka vendosur koburen ne temth dhe ne prezence te vete Rahmanit qe ai te fillonte procedurat e azilit. Pergjigja eshte e thjeshte. Ku ka ndonje zullum patjeter do dale emri i Balles, dhe ne kete rast jo me kot. Rahmani i siguron votat ne zonat e Nikles, madje ne manipulimin e tyre eshte angazhuar dhe vete djali i tij Rexhepi, qe ne zgjedhjet e 2017 u evidentua si pagator i PS. Nga ana tjeter Balla smund ta linte jetim deputetin e tij i cili perfaqeson nje zone e cila njohet per backgroundin kriminal, qe perdoret zgjedhje pas zgjedhjesh. Vrases me pagese, gjobvenes, trafikante droge, trafikante te qenieve njerzore, specialiste minash etj.

Une nuk e di a ka qene Balla apo jo ne ate komisariat megjithese jam i prirur me se shumti te besoj oficerin e policise perpara nje mashtruesi gjenetik qe fatkeqesisht eshte deputet. Por fakti qe emri i tij ( Balles) i del sa ne Elbasan ne Durres, Fushe Kruje, Shkoder tek antaret e Bandes se lushnjes dhe kudo ku ndodhet krimi i organizuar do te thote shume. Tregon se nuk eshte gje tjeter vetem se sekseri i gjithe pislleqeve qe behen nen ombrellen e te berit shtet. Tipiku i provincialit qe per te bere perpara mund te beje gjithcka, te laje cdo cdo hale vetem qe ti tregoje Rames se eshte ushtar besnik i tij.