Përleshje  me armë zjarri gjatë mbledhjes për Primaret e Berishës në Kurbin

Një konflikt i ndodhur në mbledhjen e  primareve te Bershës në Kurbin, ka përfunduar në të shtëna me armë zjarri .

Konflikti ka ndodhur mes nënkryetarit  Kastriot Marku dhe anëtarit Van Rica.

Konflikti ka nisur pasi 53-vjeçari Rica ishte mbështetës i një tjetër kandidati dhe gjatë debatit ka qëlluar me armë zjarri .

Menjëherë pas të shtënave me armë ai është larguar nga vendngjarja.

Ndërkohë policia në njoftimin zyrtar bën me dije se 53-vjeçari është shpallur në kërkim dhe se po vijon puna intensive për kapjen e tij.

 

REAGIMI POLICISË:

Kurbin / Qëlloi me armë zjarri, gjatë një konflikti, Policia shpall në kërkim shtetasin V. R.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Kurbin shpallën në kërkim shtetasin V. R., 53 vjeç, , për veprat penale “Mbajtja pa leje e armëve, armëve shpërthyese dhe municionit”, “Kanosja” dhe “Prishja e qetësisë publike”.

Shpallja në kërkim e këtij shtetasi u bë pasi, rreth orës 17:30, Policia e Kurbinit ka marrë njoftim për një konflikt, gjatë së cilit,një shtetas kishte qëlluar me armë zjarri.

Menjëherë pas marrjes së njoftimit, shërbimet e Policisë kanë shkuar në adresën e dhënë, ku ka rezultar se:

Dega lokale e një subjekti politik, në Kurbin po zhvillonte një mbjedhje dhe gjatë saj, ka pasur një debat mes shtetasve K. M. ( P), dhe një anëtari, mbështetës i një kandidati tjetër primar, nga ky subjekt politik, për Kurbinin.

Në debat e sipër, shtetasi V. R. ka qëlluar me armë zjarri në korridor dhe është larguar menjëherë nga ambientet e degës së subjektit politik.

Shërbimet e Policisë kanë shoqëruar disa shtetas të pranishëm gjatë konfliktit, për t’i marrë në pyetje dhe vijon puna intensive për kapjen e shtetasit V. R.

Gjithashtu, në cilësinë e provës materiale është sekuestruar arma e zjarrit tip pistoletë me të cilën shtetasi V. R., tashmë i shpallur në kërkim, dyshohet se ka qëlluar.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kurbin për veprime të mëtejshme.