Per Edin, qe punon si Kryeminister…

Nga Ilirjan Fatkoja

Dua te merem me Saliun, me punerat e tija. Se thone qe njeriu kur punon ben te mira por mund te beje edhe gabime….
Se Saliu e beri ate qe e quajne Rruga e Kombit” per ti bashkuar shqiptaret, ndersa ti ja rrase ate goxha takse, thjeshtper ti ndare….
Po nuk me le Edi, ky pra qe punon si Kryeminister…
E more ty po te them. Se dikush me tha qe je edhe “artist”.
E di qe bere shkolle per pikture por arti nuk bere kurre.
Keshtu pra, ti qe punon sot si Kryeminister me del perpara me marrezite e tua qe nuk ka tren ti mbaje dhe ma pret hovin.
Ore shok, qe nuk punon as mos e rruaj fare, se kurre nuk punove ndonje here, por pse nuk i le as te tjeret te meren me punet e tyre, me hallet e tyre, por u ve hall mbi hall, e i rendon aq shume me barre taksash sa nuk ka gomar ti mbaje.Kur them gomar e kam fjalen te ai prej verteti, e jo te ministrat e tu, se ato horra i marrin te keqen kesaj kafshe .
Po c’ben keshtu o njeri ?
Ke pune te mire, punon si kryeminister.
Vjedh sa te duash, nuk te thote gje njeri…
Mbjell kanabis nga jugu ne veri, e askush s’te nget…
Edhe me “miellin e partizaneve” merresh…..dhe ngaterrohesh me kembet e tua, nga qe i kalon shpesh here vizat….
Ke bere nje hale me para.
E nise punen me 20 perqindshin e pallateve…. fluturove kur bere ato dhjete milionshet e para te Eurove, qe tani nuk te hyjne ne sy …
Po thirri fiqirit o te marte ky muaj qe eshte brenda !
Do vije dita (dhe shpejt me sa duket!) e do largohesh nga ai post . Cdo besh pastaj ? Do shetisesh neper Tirane? Do ulesh ne ndonje bar dhe do degjosh te tjeret qe do flasin per ty. E mendon se do te shajne e do te kallaisin ashtu si e ke enen…
Apo do mbyllesh ne Surrel …
Apo do sikterisesh ne te tjera vende, atje ku ke shtene milionat e eurove ….
Kudo qe ta kepusesh qafen, mallkimi i njerzve do te ndjeke e nuk do te lere asnje cast rehat. Sepse ti nuk i le rehat as te gjallet e as te vdekurit… U a bere ferr jeten dhe vdekjen.
Shikoje veten ne pasqyre qofte edhe nje cast.
Mbase te pelqeje vetja nga qe ke zene ti ngjash lugatit…
Lugat ne shpirt, ne sjellje ne vese…
Lugatin njerzit nuk e kan frike, por e urrejne.
Njerzit e perzene LUGATIN.