O shoku Kryeminister i Shqiperise….

Nga Adriatik Dosti

·
O shoku Kryeminister i Shqiperise….
Po te drejtohem jo rastesisht me fjalen SHOKU …sinonim i detyrueshem i te drejtuarit njeri – tjetrit gjate kohes kur sundonte ne ate vend Babai yt me shoke shume ..
Nuk ma nxe goja kurresesi te te drejtohem me fjalen fisnike ZOTNI…se ti je vite drite se qeni larg i tille..per njemije e nje aresye…
Shkrimit tim doja ti vija nje foto tenden qe me se shumti i ngjan egzaktesisht asaj te Benito Musolinit – DUCES.. ne njerin nga fjalimet e tij te fameshme te Majit 1939 ne Rome ..ne sheshin e sotem Liberta…..por mu duk sikur po te beja Publicitet me shume nga sa te takon..dhe hoqa dore ..sepse per popujt respektive.. kam bindjen absolute se jeni ku Ti e ku Ducja..
Jo rastesisht nuk vura fjala vjen foto te tuat duke hequr ”Viza te Bardha”…foto nudo te tuat ne Bregdetin francez me ”Dalushken ” e Ministrit tend besnik te sotem qe e ke ndersyer te mbroje Sajme – kopilin.. ..apo ato lloj foto karagjozesh me brekushe, me atlete e kostum …apo duet- fotot me Elvisin e Kavajes..Shukriun e Dibres..Lal Qazon e Elbasanit e Gjushin e Durresit…
Ma do mendja se ke te pakten aq mend ta kuptosh pse nuk rashe deri ne ate nivel te pozimeve tuaja krejtesisht te pa pergjegjeshme..
Gjate gjithe kohes qe i ke hyre politikes ,,te them te drejten ngaqe te njoh shume mire , nga afer e shume heret… jam munduar te te kuptoj … madje edhe duke e stermunduar disi veten time…por meazallah more njeri..as i kam dhen e as po i jap kon sic thone tironsit e mire..se cili je realisht ti dhe cfare kerkon te besh e cfare perfaqeson ne te vertete per Shqiperine e Shqiptaret..
Kam lexuar goxha edhe per historine e Diktatoreve dhe Kultin e tyre te cmendur te Individit …ku Ducja, Hitleri, e sidomos kapot e komunizmit ..Stalini, Mao Ce Duni, Kim Ir Seni , Caushesku, Fidel Castro e sidomos Komandanti yt Enveri kane shkruar faqe te tera te zeza te historise se njerezimit me marrezite e tyre makabre ..e veshtire te besueshme per imagjinaten normale njerezore….
E serisht shoh per te zezen e vendit e popullit tim ..se ne kete drejtim .. TI je e mbetesh Unikal e mbi Ducet e Stalinet e mbi Maot e Enveret…
Po ..po i ke kaluar dukshem o shoku Edvin..
Me te drejte miku im i mire e i hershem Akademiku i nderuar e i mencur i vendit tim z. Aurel Plasari …tha publikisht me shqetesimin e ligjshem qyteter se ti vuan nga semundja e rende e Gabonizmit…po c’kusur ka vendi e populli im ta vuajne ne kurrizin e tyre semundjen tende idiote…
Po shko o njeri..diagnostikohu, merr ilace..mbyllu ca kohe ne spital e kurohu sic duhet mos merr me qafe veten, familjen e dynjane …
Spitale..nga ato te Beqes ka plot ..Check Up -e nga ato te Vilmes ..sa te duash….he c’pret …apo ke qejf te na xhindosesh te gjitheve ..
Nuk te mjaftojne gjithe keta shqiptare qe po hipin maje oxhaqeve, pallateve e godinave shumekateshe,maje vincave ..e qe po vete-digjen, vete – vriten ,vete- mbyten e vete – flijohen …ne saje te Semundjes tende te rende… e te ”infektuar” prej saj…?
Ti i fut shqiptaret ne burg pse nuk paguajne pocin e vetem te elektrikut ne tavanin e mjere te shtepive te tyre te varfera..
Ti nxjerr prej burgu edhe me Kryekriminelin …vetem sapo meson se Goja e tij mund edhe te flase..e se ai di me shume se sa duhet..
Ti kerkon tu kontrollosh sot shqiptareve deri edhe Pusin e tyre privat ne toke e prone te tyre..
I poshter sa me s’ ka ishte Komandanti yt Enveri…deri edhe pulen e vetme ne kotec u mori shqiptareve …por ama ke Puset e tyre nuk i vajti mendja kurre…
Ti guxon e fyen, ofendon, denigron e kercenon …pa as me te voglen pergjegjesi te postit qe mban e lere me pastaj te te qenit njeri normal e me tru ne koke …nje Media te tere te nje vendi…vend qe sic duket e sheh ne enderrat e tua halucinante si Cifligun tend ..lene trashegim nga Kristaqi e Neta…
Ti vesh Brekushe e del ne publik pa e care ”trapin” fare prej askujt …ani se je zyrtarisht i Pari i Qeverise se Shqiperise e i shqiptareve ..te cilet te siguroj 1000 perqind se jane bere pishman si Qeni ,,qe te vune aty ku je ..por tani s’ kane c’ bejne e po ti durojne pordhet e tua ….
O shoku Kryeminister …Enver Shehu i ndjere ..ish trajneri i famshem i Tirones se modhe te viteve 80…per raste tipike si keto te tuat gjithmone perdorte nje shprehje popullore brilante e shume kuptimplote….kujdes se pordhet e medhoja …grisin ene Breket e reja…
Ti del me kostum e atlete por edhe me benevreke ..ne mes te Brukselit ..jo vetem duke cuditur nje Mexhlis te tere europian..por edhe duke i fyer rende shqiptaret e gjore tek shohin me dhimbje se cili i perfaqeson ne syte e botes..
Dhe bota tek te sheh ty keshtu…po me te njejtin kut u jep pergjigje edhe Shqiperise por edhe shqiptareve …duke i klasifikuar si Komb Brekushesh e popull brekushexhi..
E dhimbeshme ..por e vertete ..dhe kjo fale injorances e karagjozllikut tend qe s’ paska te ndalur e as limit..
E tek bota por edhe shqiptaret vete [ edhe pse te vonuar ne llogjiken e zgjedhjen e tyre ndaj teje ] ..nisin e rremojne ne ” Personal Biography”…tende ..pataksen kur mesojne se …
..Jane te pakten 5-6 gra vendase kryesisht ..[pasi ka edhe nja 2 te huaja ] …qe kane provuar dhimbshjem ne kurizin e jeten e tyre cmendurite e pa fre te anti njerzillikut tend agresiv e te rrezikshem…
Te gjorat ato c’kane hequr e si te paskan duruar..
Dhe imagjino tani se c’kusur e taksirat i ra edhe vendit e popullit tim te te duroje serisht TY.. e Marrezite e tua..
Por nga njera ane ..mire tu behet ..se vete te deshen e tani ..le te te mbajne..
I ndjeri Namik Hoti u be legjendar dikur me ate shprehjen e fameshme qe tha per Berishen se…. po hipi Maloku ne Kale ..nuk zbret prej andej derisa ta vrasesh..
Mire a keq …. edhe pse beri jo pak zullume .. e natyrisht jo si keto te tuat… Berisha zbriti vete nga Kali e me sa di une nuk e vrau njeri…
Ndaj o shoku Kryeministrer ben mire ta shohesh cdo dite me kujdes Horoskopin tend ..se ku i dihet ..populli thote c’sjell dekika nuk sjell sahati…
Po ti dole edhe me keq se puna e Malokut me Kalin..tek ju deklaron shqiptareve plot arrogance, rrugaceri, megallomani e cinizem se..Une nuk do te largohem kur doni ju ..por kur dua une vete…
Ti per vete me vile – bunker ne Surrel …e me Bunkere per shqiptaret ne mes te Tiranes..
Ti me Bunkart..ne Linze e me Shtepi me Gjethe ne mes te Tiranes….e shqiptaret e gjore..mes ketij Dimri qe sa ka zene..mbulohen me Gjethe Fiku..
Ti me kanal personal TV…c’ ka nuk e pati guxuar ta kishte dot asnjeri prej idioteve te kallepit tend qe permenda me siper…
Ti qe nga mengjesi deri ne darke rri ne FB e ne ERTV…por dil o njeri ..e ju thuaj shqiptareve se ku punon e cfare pune ben se na cudite bythen…
Arabet kane nje fjale te urte tyren qe thote se ..mos thuaj kurre gjera te mencura perpara budallait..
Te them te drejten u mundova ..por nuk e di se sa e kam arritur ..tek po te shkruaj ty…
Por edhe ne shqipot kemi nje fjale te bukur popullore tonen kur themi se…Hedh Budallai nje gur ne Lume..mblidhen 100 te mencur e nuk e nxjerrin dot..
Ja ..fiks keshtu na gjeti edhe ne me TY… por me ndryshimin esencial se nje