“Nuk na turpëron Shqipëria, por na turpëron qeveria”- emigrantët protestë në Athinë

Protestat e opozitës kundër qeverisë Rama janë shtrirë edhe përtej kufirit shqiptarë. Partia Demokratike ka nxjerrë emigrantët në protestë para ambasadës shqiptarë në Athinë.

Me pankartat në duar “Nuk na turpëron Shqipëria, por na turpëron qeveria” emigrantët shqiptarë që punojnë dhe jetojnë më Greqi kërkuan largimin e Edi Ramës nga drejtimi i qeverisë.

Kryetari i degës së PD në Greqi, Fatmir Gjoci u shpreh se kjo qeveri e ka nxirë imazhin e në emigracion me kanabizimit dhe të kryeministrit që përkrah kriminelët dhe ka ardhur në pushtet me blerjen e votave nga krimi.

Më fjalimet e mbajtura para ambasadës, protestuesit kërkuan largimin e qeverisë së Edi Ramës për t’i hapur rrugë zgjidhjes politike në vend. Protestuesit para Ambasadës shqiptare në Athinë u bënë thirrje bashkatdhetarëve të tyre të vijnë në Tiranë në 16 Mars për t’u bashkuar me opozitën në protestën para kryeministrisë.