NOSTALGJIA PËR KOMUNIZMIN, PJESË JETSORE E GRAMOZ RUÇIT

 

 

Nga Sejdi Peka

PLAGËT QË NUK JAN SHËRUAR ENDE,DHËMBIN FORT. AT SHTJEFEN GJEÇOVI

Sot në titrat e televizioneve,dikund më bëri përshtypje një “postulat”në thonjëza po them i Gramoz Rucit,me rastin e përvjetorit të fitores së aleatve kundër fashizmit se Europa e ka detyrë luftën kundër fashizmit.Nuk shkon më përtej në diskursin e tijë.Kundër komunizmit asgjë,se komunizmi është ngulitur thellë në shpirtin e tijë.Sikur të kishte përmëndur edhe luftën kundër komunizmit,do të kisha heshtur,ndoshta ka reflektuar për krimet e tijë si Ministër I Brenëshëm i Ramiz Alisë.Por jo, “thekra erën se harron”.Presidenti Klinton i Amerikës ka një thënjë se “fali armiqt e tu ,por kurrë mos i harro emrat e tyre”.Unë nuk mundet që të ja harroj Gramoz Rucit vrasjet 2 Prillit në Shkodër.Unë e kam njohur Arben Brocin në Tiranë në mbledhjet e Kshillit Kombëtar dhe aktivitete të tjera.Në vitin 1991po pinim kafe me Pjetër Arbnorin dhe Araben Brocin tek ingjinjeria e ndërtimit,zakonisht Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike aty i bëntë mbledhjet.Në Tiranë kishin celur lulet dhe dielli shkëlqenet për bukuri.Pranvera kishte ardhë ,por ne prisnim pranverën e demokracosë.Unë nxora një paketë “partizani”dhe ja zgjata një moment Pjetrit.-Të falemnderës –më tha me atë dialektin shkodran-e kam pas pi duhanin,por sap o hyra në burg e lash se isha i varur prej gardianit të burgut për të ju lutë për një cigare,-dhe qeshëm.Çfar vendosmërie ,-tha Arbeni.E kisha shok dhe më pikoj në zemrën e shpirtit vrasja e tijë në Shkodër.E vrau policia secrete ose ish sigurimi komunist më në krye Gramoz Rucin.Tani të paktën Gramoz Ruci duhej të jepte dorheqëjen ose të gjëndëshin kriminelët Një gjyq farsë që u bë në Shkodër,një demokrat shkodran kur dëgjoj se Gramozi “doli i larë”,hoqi qizmën për t’a goditur.Gramozi uli kokën për pak sa nuk e mori në ballë.Ishte zëmrimi i demokratve se kriminelët ju shmangën gjyqit të demokracisë.Ishte një zhgënjim.Sot në krye të Kuvendit të Shqipërisë ësht një hije e zezë për demokracinë në Shqipëri.Graqmoz Ruci duhet të kishte ikur nga sytë këmbët dhe jtë na japë sot ne ish të përndjekurve politik leksione për demokracinë.Komunizmi si lugat i neveritshëm është ngritur nga varr dhe po kërkon t’i bëjë gjëmën demokracisë.Gramoz Ruçin shejtani Edvin Rama e mori pranë vetes si komunist i stazhinuar .Kjo tregon se asgjë nuk ka ndyshuar.Përjetojmë ditët më të zezë të një regjimi totalitar që po ja merer frymën popullit.Që atë ditë që Gramoz Ruci u zgjodh Kryetar i Kuvendit,Partia Demokrtike duhej të dorzonte mandatet e deputetve.Unë nuk mundet të harroj mikun tim të paharruar Havzi Nelën ,që Babaj i këtij Kryeministri që kam unë i vuri litarin në grykë.Unë refuZoj ta kem Kryeministër një birë krimineli.Havziu ishte poet,po a vritet poeti o njerëz? Asambleja Parlamentare e KE,ka vendosur në ekuivalencë si fashizmin dhe komunizmin “si dy regjime barbarae të shekullit të shkuar”.Në librin e”zi të komunizmit” të botuar në Francë në vitin 1997,fashizmi akuzohet për 30 miljon viktima,ndërkohë komunizmi i ka shkaktuar botës 100 miljon viktima.Amerika,që asnë ditë nuk është pushtuar nga komunizmi,ndërkohë edhe Partinë Komuniste e ka nxjerrë jasht ligjit,ka ngritur në Ëashington një përmendore ne kujtim të 100 miljon viktimave nga komunizmi si sistem barbar.Presidenti Xhorxh Ë.Bush u përkul me veneracion përpara kujtimit të tyre dhe tha “ndoshta kurrë nuk mundet t’I mësojmë emrat e tyre”.Ktëu në Shqipëri,që 50 vite komunizëm e cfaroj këtë vënd të varfër,Shqipëria nuk reagon sikur asgjë nuk ka ndodhur.Simbolet e komunizmit golojnë kudu bashk me fotografitë e Enver Hoxhës mbi kokën e Edvin Ramës.Pushtetin e kan uzurpuar pinjollët e brezit të dytë të diktaturës.Një fshatar kishte nxjerrë në treg për të shitur dy qen,njeri ishte qen i madh dhe tjetri i biri qenit ,ishte një klysh i vogël.E pyesnin për çmimin dhe klyshi kushtonte dyfish.Pse i than o njeri ky klyshi të kushtojë më shum?-Kushton më shumë se ky është qeni biri i qenit.-Këta sundues që kan uzurpuar pushtetin,janë më të egër se baballarët e tyre kundër demokracisë.Duket se ujku ka veshur lëkurën e qëngjit,por asgjë nuk ka ndryshuar në konceptin e tyre.Nostalgjia për komunizmin i ndjek kudo,në çdo veprimtari të tyre,ideali i tyre është sundimi mbi popullin,të egër ndaj njerzve te pa mbrojtur dhe frikacakë ndaj eprorve të tyre,duke filluar që në hererkine e administratës publike dhe ne mardhënjëet me Amerikën dhe BE,cdo gjë e bëjn vëtëm ngë frika.Vjedhja dhe mashtrimi është marifeti e tyre,gënjejnë për reformat gjithnjë dhe vazhdimisht,nëpërmjet të disa përfaqsuesve të korruptuar të Europës si kjo Mogherini dhe Vlahutin që bëri pallë në Shpipëri me parat e Edvin Ramës,me parat e drogës.Dhe kështu Shqipëria rokupujë,si shtet anarchist.Populli ësht i lodhur dhe Edvin Rama nuk jep dorheqjën duke e dërguar vëndin në pragun e një lufte civile.Dal edhe para një gjygqi ndërkombëtar të dëshmoj se ky Edvin Rama është psiko nga mëndja që nuk largohet dhe nga ana tjetë ësht i kapur nga mafia e trafikut të lëndve narkotike.Jasht këtijë konteksti,për t’a mbyllur.U lodhën duke e sulmuar mikun tim Çelo Hoxha për librin “Komunistët e Shqipërisë” nëpë auditore disa rjepacakë pa mëndje në kokë.Kriminelët komunist kan bërë krime që nuk mundet të filloj me shifra.Por unë nuk mundet të ja fal Et’hem Gjinushit dhe Saliko Sulos më duket ësht gjyshi Erion Velisë,që jo vetën na morën mallin dhe pasurinë me Brig e 5 të Shqfqet Pecit,na dogjën shtëpitë,na vranë xhaxhain,por nuk ja u fal torturat që I bënin Nënës timë të mjërë ,që të regonte “ku ishte Babaj im që luftonte maleve kundër instalimit të regjimit komunist në Shqipëri dhe Kosovë”.Në moshën dy vjecare më futën në burg së bashku me Nënën time,tërë jetën I internuar dhe persekutuar miyorisht nga diktatura komuniste.Miku im Celo Hoxha në debatat e tijë nuk ka pse të nërvozhet për naivitetin e komunistve të rinj.Ata ishin kriminelë.Naiviteti I tyre nuk njeh kufij.Po turp nuk u vjen kur thonë se Mitat Frashëri bashkpunoj me gjermanët, dhe ndoqi rrugën e gabuar ,ndërkohë Enver Hoxha ishte më i zgjuar se bashkpunoj me rusët.Po sikur Mit’hat Frashëri të ishte koloborocionist,si është e mundur që Amerikanët e kishin bashkpuntorin e tyre më të ngushtë në përpjëkje për rrëzimin e regjimit komunist në Shqipëri si Kryetar i Komiteteit Shqipëria e lirë.Mit’hat Frashëri kishte mëndje në prapanicën e tijë ,sa Enver hoxha kishte mëndje në kokë.Hoxha ishte kriminel.Mundet të them se këta komunistët e rinj duhën ndaluar në aventurën e tyre për spastrimin etnik të Shqipërisë.Po vënë në zbatim planin e Ramiz Alisë “që të persekutuarit politik do t’ largojmë nga Shqipëria dhe ne do të sundojmë të pa trazuar”.Kjo nuk mundet të ndodhë.