NJË VEMJE E QELBUR E RAMIZ ALISË,KËRCËNON SHQIPTARËT ME BURG NË PRAG TË PROTESTËS SË 11 MAJIT

Nga Sejdi Peka
E drejta për të protestuar ,është një e drejtë themelore në një demokraci funksionale.Por një vemje e shëmtuar e Ramiz Alisë,po kërkon afro 30 vite pa shëmbjës së komunizmit,të emitojë diktatorin e fundit komunist,për mbajtjën e pushtetit me dhunën e kërbaqit kundër popullit.Ishte një pamje e shëmtuar e palo Parlamentit shqiptarë kurë Taulant Palla,(është mjaft për t’u cuditur se si emrat dhe mbiemrat konvergojnë në natyrën e shprishur të njeriut),dikush të paraftyrohet me pamje të shëmtuar dhe pa moral,kërkon burg për të gjith protestuesit që në shenj protestë “zënë rrugët,apo kundërshtojn punonjësit e policisë”.Po si duhet të protestohet more budalla i “Rilindjës”?Po ku të humbi “Rilindja”kaq shumë e trumbetuar nga palloshi yt,të humbi si shurrë e pulës,se ju turpin e hani me buk.Po ku ka moral ky buburec i Edvin Ramës ,kur në atë Parlament është akuzuar publikisht sI përdhunues i një vajze me AIDS me procedim në Prokurori.Do të ishte turp të fliste me banorët në një lagje e jo më përpara shqiptarve.Eshtë hajduti ortak I Edmond Bejgos,për të ju shkatërruar shtëpitë banorve të Unazëz së Re,që ata të fitojnë milona dhe miliarda.Prandaj e përshëndet policinë e Ali Kimikut për dhunën kundër banorve të Unazës së Re.Po ku duhët të protestojnë këta njerëz që po ju shëmbën shtëpitë ,maje taracave që të mos të protestojnë në rrugë?Në komedinë “prefekti”të Besim Lëvonjës,dikund ka një shprehje,”ore më është mbushur shtëpia më budallenj”.Po kaq poshtë ka rënë ky Parlament i mbushur me hajdutër dhe përdhunues,hajdutër me “qizme” si thot populli.Një grup hajdutësh vodhën një pendë qe të Koperativës Bujqësore,por sigurimi i famshëm nuk po e gjenin dot ,se gjurmët e kafshëve nuk dukeshin në dëborë,por ishin gjurmë qizmesh,se kafshët e gjora i kishin veshur me qizme.Dhanë e morën dhe gjurmët ishin përzier me te njerzve dhe hajdutët nuk u gjëndën dhe nuk u gjëndën nga sigurimi i famshëm i Ramiz Alisë.Por këta jana kaq budallenj që bëjnë si struci Afrikan që e fut kokën në rërë me prapanicën përjashta.Populli i ka identifikuar si hajdutër dhe kriminel dhe vendi i tyre është vetëm në burg ,prandaj Palla e co po luftojnë me thonj e me dhëmbë të mbajë me dhunë pushtetin.Po si mundet që të shkatërrosh shtëpitë e qytetarve pas 30 vitesh se gjoja janë ndërtuar pa leje.Po ku ishe ti o shtet ,pse i lejove njerzit e gjorë, po u thoshje në fushatat elektorale të Partisë Socialiste “i gëzofshi shtëpitë”.Qytetarët shëmbullorë të Unazës së Re,nuk kundërshtojnë urbanizimin e qytetit,por ata kundërshtojnë deri në vetflijim,që shtëpitë të ju vlersohen me çmimin e tregut.Ata kan derdhur gjakun e mundin e një jete,për një strehë për familjet e tyre,e tash Taulant Balla kërkon t’i nxjerrë në rrugë të madhe .Për t’u shkatërruar duhen Sarajet e Surrelit e vilat e Erion Velisë e co që jan ndërtuar me parat vjedhura shqiptarve tvarfër.Vëtëm për vjedhjën 40 milion ero në Unazën e Re,që Gjiknuri,Palla,Rama,Veliaj,që u zunë me “presh në dorë”,do t’i kishin menduar për çdëmtimin e banorve të Unazës së Re,disa herë do të ishin dëmshpërblyer.Vallë a kan shpirtë njeriu këta njerëz?Kjo veprimtari kriminale duhët ndëshkuar,por Edvin Rama e ka futur veshtët në lesh.Po si nuk u frynë këta kriminel më me djersën e shqiptarve?Ore budalla i “Rilindjës” së pjerdhur nuk mundet që të burgosësh mijra shqiptarë që protestojnë për shëmbjën e kësaj diktature që po u merr shpirtin shqiptarve.Polici paska të drejtë sipas Pallës të dhunojë protestuesit.Punë e paqme,përdhunues Palla,ti me ordinë tëndë vjedh pa mbarim,shqiptarët ikin dhe ikin nga Shqipëria si nga vënd i mallkuar.Kjo gjëndje nuk mundet të vazhdojë më gjatë. Edvin Rama do të ikë si palaço cirku.Turpi i mbuloftë,këto vemje bolshevike!