Ministrja e Sufllaqeve nuk mund te debatoje dot me Ikonen – Ndrenika…

 

Nga Adriatik Dosti

…Me e pa kultura se te gjitha paraardheset e saj…me deficentja ne raport me artin e kulturen shqiptare ne pergjithesi, nje ushtare besnike, nje militante qorre , nje e verber ndaj civilizimit e qytetarise shqiptare e nje Kumbare mjerane e politikes shqiptaro-vrasese ..fatkeqesisht sot ndodhet ne postin e nderuar te Ministres se Kultures se Shqiperise …

Me shume se fatkeqesi, me shume se trishtim e me shume se sa rrevolte …tek te gjithe ..jo vetem tek njerezit e artit e te kultures e jo vetem tek Artistet tane te mrekullueshem te perbuzur, te pa vleresuar kurre e te lene ne harrese te plote tejet te dhimbeshme… por tek te gjithe shqiptaret e ndershem e patriote….

Dhe kjo lloj ministre e pa kulture e kultures alla Rilindja …ka edhe kurajon e cmendur ti kundervihet njeres prej Ikonave te Artit e Kultures shqiptare , njeres prej krenarive tona kombetare..Robert Ndrenikes..

Ty rrezik se nuk te njeh as lagjja jote moj Qyqare e mjerane…nderkohe qe Ndreniken e madh e plejaden e tij ..por edhe paraardhesit e pasardhesit e tij i njeh e i nderon me respekt e mirenjohje te vecante e gjithe Shqiperia e cdo shqiptar kudo qe ndodhet e ne cdo cep te globit…

Cfaredo qe te beni ti e kryeministri yt delenxhi..maksimumi do fitoni pak me shume kredi ne Partine tuaj e tek militantet tuaj mercenare apo edhe do mbushni xhepat tuaj qe kurre mos u mbushcin …..por te siguroj se kurren e kurres nuk mund te viheni dot per njemije e nje aresye ne te njejten shkalle vleresimi, respekti e mirenjohje te atij niveli me Artistet tane te thjeshte, popullore, halleshume por edhe fisnike qe populli i do e i respekton nga shpirti e zemra e pa urdherin a pelqimin tuaj partiak , qeveritar e shteteror…

Shqiptare …pyesni e verifikoni se sa para dha Qeveria e ”artistit” Rama dhe e ministreshes se sufllaqeve Kumbaro…per kurimin e nje Artisti brilant si Cim Xhepa e per renien ne peshe te nje Deputeti te saj si Puroxhiu – Fino… dhe cdo lloj komenti tjeter do te ishte i tepert lidhur me ”dashurine, trajtimin e respektin” e shtetit e qeverive shqiptare ndaj Artit e Artisteve tane…

Reagimi emocional e teper prekes e i dhimbshem i nje tjeter artisti te madh shjqiptar ..mikut tim te mire Bujar Asqeriu …me perloti e ma zu peshtymen ne fyt…sic thote populli…

Gjejeni … se e keni te publikuar pothuajse ne te gjitha rrjetet sociale …. dhe degjojeni me vemendje reagimin- proteste te Asqeriut … e do me jepni te drejte …e do t’ju jepni po kaq shume te drejte Atyre…Krenarise sone kombetare .. Artisteve shqiptare te lene jetim qeveri pas qeverie e shtet pas shteti per turpin e faqen e tyre te zeze ….

Dhe thone qe ne krye te qeverise eshte nje piktor a nje artist…

Jo or vellezer e motra jo..ai nuk eshte as piktor e as artist se ndryshe do ti ishte dhimbsur sadopak arti e sherbetoret e tij…

Ai eshte thjesht nje xhambaz e nje kryehajdut qe se bashku me banden e tij te te njejtit profesion kane vendosur te zhdukin e te rafshojne cdo gje tonen shqiptare e kombetatre, patriotike e nacionaliste ….

Me te ne krye….Rilindja e Xhafajve, Gjiknureve, Ahmetajve, Kloseve, Gjoshave, Beqajve, Kumbarove, Nikollave e Bushateve me co..i jane turrur Shqiperise si Cakejte – prehes …e nuk po ngopen duke e shqyer …

Nuk po ngopen duke e shitur e tradhetuar e duke i ngulur thiken pas shpine..
Nuk po ngopen duke e vjedhur, rrjepur e varferuar e duke e lene kocke e lekure …

Nuk po ngopen ne babazine e tyre te pa fund qe nje Zot ju a nxjerrte prej hundesh nje ore e me pare…

E natyrisht nje Ministre qe Sulltanin pushtues osmanlli e ve krah Heroit Kombetar te Shqiperise e shqiptareve Skenderbeut….
…..qe ne Kalane e Lezhes vazhdon e ben pazare e tregeti qoftesh ..e ne Butrint firmos per kioskat e sufllaqeve greke…eshte shume e vogel per te mos thene nje hic perpara viganit Ndrenika ..perpara te mrekullueshmit artist puro -shqiptar e patriot Asqeriu..perpara kujtimit te pavdekshem te Bujar Lakos e te shume e shume te tjereve si puna e tij qe iken nga kjo jete te deshperuar, te pa vleresuar e me nje barre hallesh e brengash ..dhe JO e kurre prej popullit te tyre qe ata e deshen aq shume dhe ai i deshte edhe me shume akoma…por pikerisht prej sojit e llojit te Antiministres se Antikultures te tipit Kumbaro e prej Kryeshtetareve te modelit famekeq antishqiptar Rama…..

Nje ministre kulture qe pasurine e asetin kombetar te shqiptareve Teatrin Kombetar kerkon t’ja shese per pallate banditeve te qeverise se saj c’do gje mund te jete e cdo emer mund te kete por Ministre Kulture kurresesi….kurren e kurres…

Ndaj Kumbaro e sera e saj nuk mund te perballen e as te debatojne dot jo me Robert Ndreniken …por as me ate Personin e nderuar qe pret biletat ne deren hyrese te Teatrit tone Kombetar

A.R.DOSTI