MIDIS NESH PASKA DY BOTE..!!

Nga Robert Haxhi
———————————————-
Sot ka plasur e perplasur
Midis nesh paska dy bote
Ne nje ane jane tradhetare
Dhe ne tjetren patriote
————————————————
Ne nje ane jan gjith te miret
Dhe ne tjetren maskarenjte
Gjith te pasur batakcinjte
Dhe ne tjetren fukarenjte
————————————————
Ne nje ane jane gjithe ata
Qe betohen per flamure
Jan ata qe per Atdheun
U bene kock edhe lekure
—————————————————-
Ne nje ane jane gjithe ata
Qe nuk vodhen nje qindarke
Me te gjith shpirtin luftuan
Nga mengjesi der ne darke
—————————————————-
Ne nje ane te vetmen ane
Jan ata me plot parime
Pjesa tjeter jane ata
Qe kan ber e bejne krime
—————————————————-
Ne nje ane te gjithe ata
Qe sa shume e duan shtetin
Ata qe kurren e kurres
S’ abuzuan me pushtetin
—————————————————–
Qenkan ngjallur baballaret
Prap e zeze behet e bardha
Po patjeter domosdo
Ndene dardh do bjeri dardha
——————————————————
Ne nje ane jane gjith ata
Qe te denden e te ngopen
Dhe ne tjetren jane ata
Ata qe s duan Evropen
——————————————————
Ne nje ane jan gjithe ata
Qe vune shtetin ne binare
Qe e mbollen cep me cep
Me sheqer e me panxhare
———————————————————
Jane ata qe dine te rrahin
Pastaj shkrehen duke qare
Para gjithe botes ankohen
Na kan rrahurr na kan vrare
———————————————————-
Shajn per palen tjeter nxin
Nxin me shume se shpirti tyre
Dil moj nene edhe degjo
Dil degjo se ka qyfyre
————————————————————
Dil shiko se c ke gatuar
Nga fara qe vet ke mbjelle
Djemte e tu syrin e dhembur
Po ta nxjerrin sa ma thelle
————————————————————-
Pastaj do te vije Evropa
Me kulaç dhe me kerbaç
Dhe diçka po te ka mbetur
Do ta marri per Haraç
—————————————————————
Po po Evropa do vije
Veshur me rroba Armani
Do na lus e do na thot
Amani Shqipo Amani
—————————————————————
Dhe Evropa do bjere vdekur
Do bjer vdekur ctu them tjeter
Do vazhdoje Evrop e re
Do qaj me avaz te vjeter
—————————————————————
Do te qaje e do te qaje
Do te qaje e do lengoje
Per ne nuk do pije e haje
Dhe sdo vere asgje ne goje
—————————————————————
Do te qaj e do vajtoje
E gjith kjo Evrop me quka
Dhe nga meraku per ne
Nuk do ti zeri vend buka
————————————————————-
Pastaj me Evropen bashke
Do te qaje dhe Amerika
Do te qajne do ulurasin
Me nje ze po ne dy gryka
—————————————————————
Do te qajne e do vajtojne
Do te qajne e do te qeshin
Dhe ashtu te mallengjyer
Me dhimbje do na ngjeshin…!!!
—————————————————————