ME KANE “ HUMBUR” DESHMORET E RRETHIT TIM!!!

Nga Myslim Murrizi

DY. FJALE PER “ LUFTEN”, PER “28 MIJ. DESHMORET”, PER ATA ME SHALL TE KUQ DHE HIPOKRITET ME KOLLARE.
Se pari ,un nuk i perkas atij SOJI qe krekosen para kamerave duke na thene se ndjehen krenare pse jane BIJ KOMUNISTESH.
Me sinqeritet e them, qe ndjehem SHUME KRENARE qe nuk jam i lindur nga PRINDER KOMUNISTE.
Si njeri i lire, si qytetare dhe si demokrat, nuk ndjehem kurre me “ FAJ”, pse nuk kam patur BABANE apo NENEN komuniste, perkundrazi shume i lumtur dhe i ÇLIRET.
Me duket se vazhdon akoma nje fare “ krenarie” nga pas ardhesit e komunisteve ,se i kam pare jo rralle kohet e fundit te mburren pse jane bij komunistesh.
Dhe mendojnë akoma per pjesen tjeter qe nuk e kane kete “ FAT”, se jane “ armiq”, “ kulak” e te deklasuar me biografi te “ keqe”.
Nisur nga faktet e pa kundershtueshme, zyrtare te HISTORISE REALE, jo te historise se “ partizaneve trima”,.
Rrezultojne te vrare ne SHQIPERI gjate viteve te luftes pra 1939-29 nentor 1944 gjithsej : 314 ITALIANE dhe 123 GJERMANE.
Keto shifra te konfirmuara edhe nga vete ambasadat e shteteve ITALIANE dhe GJERMANE.
Nese dikush ka shifra te tjera, por jo nga ato te kinostudios ku nje “ partizan” tek filmi PRITA
( SULO i SHANIKOS), vrau njeminj Gjerman, le ti nxjeri.
Nisur dhe nga libri i rralle dhe i shkëlqyer i Mikut tim z Erald Kapri “ SEKRETET E LUFTES”, doja te thoja dy fjale, per te gjithe ato me shall te kuq, apo me kollare, qe nxitojne tek varrezat, çdo 5 maj, apo 28-29 NENTOR, sipas kohes, me kurora ne dore.
Disa ,se ua do puna, e disa ,se me ate kurore mbajne vendin e punes.
Nuk kam asgje me te NDJERET qe realisht askush nuk e di ekzakt se sa kane qene????
Flas per ato qe jane vrare, pa vrare asnje SHQIPTARE.
Se per sojin e vraseseve mercenare e kriminele qe vrane e pushkatuan SHQIPTARE per karrigen e tyre nga viti 1941, dhe deri ne vitin 1991, ndjej neveri e perbuzje.
Njelloj ndjej neveri e perçmim, edhe per çdo hipokrit me kollare apo me shall te kuq , qe pas 8 dhjetorit 1990, e deri me sot, perkulet para atyre qe vrane 8 minj SHQIPTARE, e interrnuan , torturuan burgosen e denuan, qindra minjera te pa fajshem.
Se deri me 8 dhjetor duhej te merje “ vize”, per te vene kurore.
Shifrat flasin me shume se qindra filma, e minjera genjeshtra e pallavra te thena deri me sot.
Pra 314 ITALIANE dhe 123 GJERMANE bejne gjithsej 437 ” armiq” .
Keta 437 “armiq” na i paskan vrare 28000 mij partizanet tane “ trima”????
Po i bie qe nje “armik” te kete vrare 70 partizan???
Po ne histori na kane thene ndryshe????
Po keta paskan qene SPURDHIAKE jo trima.
Apo ja kan futur kot me numrin????
Un mendoj qe aq “ trima” sa kane qene partizanet tane,patjeter qe çdo partizan i ka vrare te pakten dy armiq.
Flas per “ partizan” normal, se po te kene qene si “ SULO” i filmit PRITA, duhet te kishin shuar te gjithe GJERMANINE!!!
Keshtu qe NE duhet te kemi gjithsej 219 deshmore.
Po 27781 te tjeret ku ne te semes i gjeten????
Shqiperia ne 1944 ka qene rreth 1 milion banore, pra i bie qe per çdo 36 banore te kete nje deshmore.
A mundet te jete e vertete kjo shifer????
Shqiperia sot ka 5200 qendra votimi. I bie qe per çdo qender votimi te jene vrare 5.6 partizan.
Sikur nuk dalin llogarite?????
Nejse per rrethet e tjera qe kane qene me partishmeri te larte un nuk kam te drejte te flas.
Por rrethi i LUSHNJES ka 228 qendra votimi, dhe sipas kesaj llogarie duhet te kete 1227 deshmore.
A mi gjeni dot emrat????
Ftoj çdo qytetare te gjej emrat e 5.6 deshmoreve te qendres se TIJ te VOTIMIT.
Ftoj çdo hipokrit, me shall te kuq apo kollare, te mos na shes me HIPOKRIZINE , si REALITET.
Boll më me mashtrime ORDINERE.
Ju tregoni SHQIPTAREVE qe nuk jane si JU, e nuk ngjajne me JU, te verteten e “ LUFTES”.