Lirohen protestuesuesit e arrestuar të opozites. Reagon Murrizi: Shokë enveristë,kodi penal nuk eshte ai i Koçi Xoxes apo Aranit Çeles.

 

Pas vendimit te gjykates tirane per te liruar 6 protestuesit e arestur te opozitës ka reaguar deputeti i PD-së Myslim Murrizi
Ne nje postim ne fqen e tij ne fb Murrizi Shkruan

Sot gjykata e Tiranes vendosi te LIROJ te arrestuarit POLITIK te protestes se OPOZITES.

Nje akuze qesharake, pa prova dhe nje mashtrim ordiner ne paçavuret e enveristit te policise Ardi Veliu.

Ushtari i tij shum perdorimesh OPGJ Ilir Nerguti, quante arrest ne kushtet e flagrances, arrestimet e bera ne oren 21:00 kur protesta ka filluar ne oren 10:00 dhe ka mbaruar ne oren 12:00.

Protesta eshte zhvilluar ne rrugen Xhorxh Bushi, arrestimet jane bere ne Kavaje, dhe tek Tajvani.

Goditje per shkak te detyres thoshte ish roja i objekteve, i konvertuar ne opgj, por se kush ishte goditur, ku ishte goditur, sa ishte goditur dhe me çfare ishte goditur, nuk thoshte asgje.

Gjygj i paster politik, ndaj 6 PROTESTUESEVE, me qellim qe te tremben te tjeret.

Turp per nje SHTET , qe ben arrestime POLITIKE , sot 27 vjet pas rrezimit te diktatures.

Shoke enveriste:

Nuk eshte e ndaluar te dalesh ne proteste, as te shash qeverine.

Ka ndryshuar kushtetuta e vitit 1946, e vitit 1976.

Edhe kodi penal nuk eshte me ai i koçi xoxes apo aranit çeles.