LAJTHITJET E ZONJËS MACEVEI

“Çdo popull duke qenë kudo i vetëdijshëm dhe duke pasur pushtetin ka të drejtë të ngrihet,të tundë qeverinë ekzistuese dhe të formojë një të re,që i përshtatet atijë më mirë.Kjo është e drejta më e vlefshme,më e shenjtë,një e drejtë e cila shpresojmë dhe besojmë se ka për të çliruar botën”.Presidenti Abraham Linkoln.
Nga Sejdi Peka
Po duket se Parlamenti Europian e ka humbur kontrollin ndaj deputetve të këtij institucioni të rëndësishëm që ka marrë përsipër që në hapsirën europiane dhe më gjërë të konsolidojë dhe mbrojë demokracinë.Këtë pranverë,do të bëhën zgjedhjet e reja të Parlamentit Europian dhe në këtë pikpamje eurodeputetët,sigurisht disa prej tyre,janë lëshuar në këto vëndet e vogla të përziejn qullin mbarë e mbrapsht duke dhënë gjoja leksione për demokracinë,a thua vallë në rastin konkret populli shqiptarë nuk ka as nocionin më të vogël të ndërtimit të demokracisë.Duke parë një qeveri të korruptuar të mbushur me parat pafundësisht të trafikut të drogës, ne shqiptarve na shkon mëndja se edhe disa nga këta të ngarkuarit e Europës për Shqipërinë,të mos jenë të infektuar nga korrupsioni masiv i qeverisë me në krye Edvin Ramën dhe të mos ngjyejn në malin me para të trafikut të drogës në shërbim të Edvin Ramës. Parlamenti Europian ka ngarkuar “si raportuesin për Shqipërinë”një Felckenshtajn,një njeri të pa formuar në kapacitetin intelektual me shkollë të mesme,në kuptimin e “buono për La Albania”.Në paraqitjet publike ky zotëri bëri gjeste të tilla që la përshtypjën e nje maniaku seksual.Në këtë gjëndje euforie apo cmendurie,sulmoj me të gjith arsenalin e një urrejtje patologjike opozitën në Shqipëri “për gabimin e sajë të rëndë për lënjën e mandateve në Parlamentin e Shqipërisë dhe ky Parlament i mbetur është i ligjshëm që të vazhdojë përpara.”Po si është e mundur që Parlamenti Europian të bien dakord me një regjim monist të përfaqsuar në Parlament me vetëm një forcë politike.Kjo është as më pak dhe as më shumë se vendosja e diktaturës.Në këtë batak, u mbyt edhe një Eurodeputete tjetër me origjinë italiane zonja Macevei,që me një gjuhë mjaft të ashpër,sulmoj opozitën në Shqipëri,duke i dhënë akses Edvin Ramës për të legjitimuar një Parlament njëpartiak monist të tipit komunist që të vazhdonte maskaradën e tijë të sundimit mbi popullin me mjete të dhunës dhe violencës.Sipas kësaj zonje,populli shqiptarë duhet që të shtrijë kurrizin përballë një regjimi të korruptuar dhe kriminal,për faktin se ky regjim ka grumbulluar mazhorancën në Parlamentin e Shqipërisë,anipse votat janë blerë dhe manipuluar me fakte në shkallë të gjërësi në dritën e diellit.Po si është e mundur që këta Eurodeputet të kyqin gojën dhe të mbyllin sytë përpara faktit të kanabizimit të Shqipërisë,të korrupsonit masiv,të varfërisë së tejskajshme të popullit,të grabitjes së pasurisë kombëtare nga pushtetarët dhe të bëhën pjesmarrës në krim.Shqipëria u kthye në një Kolumbi në zemër të Europës.Dhe raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian nuk kishte parë dhe as dëgjuar asgjë.Edhe një zonjë tjetër e Bashkimit Europian për Shqipërinë,zonja Vlahutin,në shërbimin e sajë në Shqipëri nuk ishte tjetër vetëm një zëdhense e Edvin Ramës ,që bëri një jetë prrallore në Shqipëri,që erdhi me xhepat bosh dhe u kthye me valixhet plot.Dhe opozita nga ana tjetër gjoja pët të ruajtur mardhënjën e mirë më Parlamentin Europian,nuk denoncoj ose të shpallë si persona non grata në mardhënjet me këta mercenarë,që po i bëjnë një shërbim mjaft të keq demokracisë.Eshtë mjaft për t’u çuditur,se si është e mundur që këta të dërguar të Europës të bien në unison me “argumentet”e tyre,që sikur janë gatuar në guzhinën e Edvin Ramës në Surrel.”Argumenti”i parë është se “përse opozita nuk u ngrit në kohën kur zgjedhjet u çertifikuan në vitin 2017 por ngrihet tani”.Dhe kundër argumenti i opozitws është se,vetëm tani dolën faktët konkrete të vjedhjës dhe manipulimit të votës nga “Zëri i Amerikës”që është medja e qeverisë Amerikane dhe përfaqson opinjonet e qevërisë së ShBA.Kjo medja prestigjoze denoncoj edhe korrupsionin në administratën shtetërore. “Argumenti” i dytë sipas këtyre ekspertve të deleguar të Europës,është se, “në këtë mënyrë po i hapet rrugë një precedenti të rrezikshëm,që edhe opozitat pasardhëse menjëhër të dorzojnë mandatet dhe të kërkojnë zgjedhje te reja”.Dhe kundër argumenti i opzitës në mbrojtje te demokracisë është se, “sa herë që të vertetohet me fakte,manipulimi,blerja dhe vjedhja e votës së lirë,ajo qeveri që ka ardhë në pushtet me vota të vjedhura duhët të largohet.Hajdutët e votës së lirë duhët të përgjigjën para drejtësisë të përgatitën zgjedhje të lira dhe të ndershme.Vota e lirë është themeli i demokracisë”.Nuk është pët t’u çuditur,se për të “mbrojtur”këto ide shterpë,në stanin enverist të Edvin Ramës natë e ditë po leh një klysh i Enver Hoxhës,një ish deputet që u përjashtua nga Parlamenti shqiptarë si hajdut ordiner,është Alfred Peza,por që nuk ësht i vetëm.Ka mbrapa një lukuni të tërë pinjoll të kriminelve të diktaturës,spiun të ish sigurimit komunist,që po përpiqen t’i bëjnë gjëmën demokracisë.Nga ana tjetër duke qenë shpresë plotë,populli shqiptarë ka bindjen se edhe Parlamenti Europian do të korigjojë gabimet në kurriz të popullit shqiptarë.Shqipëria ka vuajtur si asnjë vënd tjetër diktaturën komuniste dhe në këtë koncept e refuzon paraqitjen e kësaj sëmundje të neveritshme në çfardo forme të paraqitet.Sa i marrë duket edhe skizofreni i “Rilindjës”që deklaron se kam marrë votat e popullit dhe nuk lëviz nga pushteti.Eshtë mjaft dyshues largimi nga seanca parlamentare,urgjent për në Itali,për takime speciale,me ata që i ka paguar me parat e drogës për këtë ditë vështirë që Rama po kërkon vrimën e miut.Por urugani i demokratve është ngritur dhe do t’a dërgojë Edvin Ramën dhe shpurën e tijë të hajdutërisë, në plehrat e historisë.Dhe kjo po ndodh.Por Amerika,vëndi i mbrojtjes së demokracisë në të gjithë botën,u ka vënë “kufirin tek thana”këtyre manipulatorve me ide bolshevike.