Heronjte nuk luftohen dot per se vdekuri,Mustafa !!

Nga Kreshnik Çollaku

Sot Mustafa Nano ka bere nje provokim pa etik(pasi njeriu nuk mbrohet dot vete) meskin (pasi i pavertete ne fakte) ndaj Azem Hajdarit.
Jeta dhe vdekja e Azemit ishte e tille,e percaktuar per te mos e dashur te gjithe. Azemi priu kundervenien ndaj nje sistemi nje grupi politik e shoqeror qe mesa duket paska 7 shpirtera,si cdo gje qe i falet djallit e jo Zotit.
Azemi nuk kerkoi ta donin ta gjithe.
Por kjo ishte zgjedhja e tij e qellimte. Azemi as nuk kerkoi e as nuk mund te priste te kunderten. Po te ishte ne kete jete jam i bindur nuk do te cuditej as me sulmin e mbrame te Mustafait.
Por Azemi sot nuk flet dot,te pakten jo me gjuhen e kesaj bote.
Po Mustafa,Azemi ne shume elemente ishte ndryshe.
Azemi ishte veshur varfer,jetonte ne konvikt. Azemi mbase disa maniera i kishte te ashpra. Azemi nuk ishte pjese e elites rinore te kohes,as te idhtareve te regjimit e as te kundershtareve te tij. Azemi nuk ishte pjese e rinise se bordurave,Azemi ishte tropojani i qytetit studenti.
Azemi nuk bente gare per librat e lexuar apo muziken e degjuar.
Azemi nuk u be i pare per asnje nga keto elemente.
Azemi beri dicka qe askush tjeter nuk e beri,e jam i bindur as sot nuk e ben dot.
Azemi ne diten me kritike te dhjetorit,perballe skafandrave te policeve dhe frikes reale te studenteve protestues prodhoi ate element qe lidhi protesten ,Azemi vuri peng jeten e dy femijve te tij..per te na dhene ate qe ne ate kohe askush nuk e kishte provuar,kurajon per te mos u mbrapsur.
(Kush ate nate ka qene perballe skafandrave te policise eshte deshmitar i kesaj qe them).
Azemi lidhi protesten me kurajon e studenteve…mbi jeten e femijve te tij.
Ky ishte ai momenti kur personalisht mendova,kur ai ska frike pse duhet te kem une.
Jam i bindur qindra studente e me pas mijra qytetare e menduan si une. Dhe te gjihe e dine historine,protesta mundi skafandrat e dhunes.
Po Mustafa ,ky ishte nje akt heroi..qe askush nuk e beri e as sot nuk e ben dot. Azemi e beri ne ate kohe e ne ate forme. Kjo e beri Azemim prijes ne ate kohe e kesaj kohe hero.
Ndaj ketij heroizmi nuk lufton dot Mustafa,te pakten jo pa provuar mbi shpatulla gjysmen e peshes se tij.
Ndaj lere heroin ne shenjterine e tij,dhe kerko cdo dite dike qe ti ngjaje..