Hallet e qeverise dhe “loja” me aktoret.

 

Nga Mona Rusi

Ne kohen kur laku po shterngohet gjithnje e me shume ne fytin e qeverise se lidhur me krimin, kur edhe vete Prokurorja e Pergjithshme e Perkohshme, megjithse e vendosur nga Rama duket se nuk mund t’i behet mburoje carcafit te qeverise, te bere cope e cike nga vete sadrazem Edvin Rama.
Ky i marre qe i kalonte netet pariziane poshte urave duke rrufitur gaveten me makarona, per shkak te nje trilli te pijanecit klasik Fatos Nano mbiu ne Tirane, per te e nxire jeten dhe thare kuleten.
Koha tregoi se ky i cmendur impotent qe kishte ngritur akuza ndaj babit te tij per ceshtjen e mbarsjes se gruas se tij te pare, ky llumhane i pakulturuar na u gedhi Minister Kulture.
Por ironi te fatit fatkeq te shqiptareve ky kodosh “laurohet” ne hajdutllek, sapo u arrin ne postin e dhuruar te Kryebashkiakut.
Halabaku Rame,mori prej kryetar Fatosit bashke me pushtetet edhe veset me te keqija.
Ne se Fatosi hante e pinte prej “fondeve” te krimineleve, Rama ndau pushtetin me ata. Ai i pasuroi dhe i tatoi te gjithe anetaret e bandes pa ngurrim.
Rama, ky kriminel ordiner nuk nguroi te dilte hapur ne mbrojtje te bandave te droges, duke e ngaterruar detyren kryeministrore me ate te baronit te droges.
Skandalet e perditshme te tija dhe te bashkepunetoreve j bandite, ja shterruan mundesite e mbrojtjes edhe ambasador te huaj qofshin keta femra apo meshkuj…
Rama u perpoq disa here te “cante rrjeten” ku kishin ngecur Habilajt e Tahirajt, dhe te gjithe te ngjashmit e tyre.
Skandalet e Ministrestrave te tij jane te pafundme, ne permasa dhe pesha nga me te ndryshme, ku veset dhe paaftesia jane ngjizur aq sa nuk i shkokoleps as dreqi vete.
Natyrisht keto bema e gjema rendojne ne shpinat e taksapagueve shqiptare dhe ne xhepat astar-grisur.
Prandaj Rama thirri Arta Markun dhe e gradoi ate ne postin e larte te Prokurores se Pergjithshme te Perkohshme.
Kur pa se edhe zonja nuk po mundej te arnonte “te shqepurat e fund e krye te carcafit qeveri”, plus merzia nga deshtimi i “faktorit te jashtem” , e hutoi aq sa te merrej me “shashka” te tipit Fino, apo “lojen me teatrin”.
Eh, sikur te kishin qene me te vertete keto hallet e shqiptareve ne keto 30 vjet !
Rama nuk pordhi per 1500 naftetaret qe edhe pse nje vit pa rroga ruajne me fanatizem ate pjese te pasurise kombetare.
Barsoletat me Teater, qe pak kush e di qe paska te tille ( te zhytur nje humbetire ku vegjetojne disa, pra qe marrin rroga per te bere ate qe nuk e bene dot kurre, po fryhet sikur eshte ceshtje e nje rendesie te madhe…
Dhe ke aktivizuar te gjithe kazanin mediatik qe ke nen hyqem, sadrazem Edvini !
U ke hapur pune edhe spiuneve te vegjel ne portale ne fb.
Me korin e letyrave qe i jep ca kacidhe mund te perzihet edhe ndonje humbameno qe nuk di te dallojne mire …rrugen.
Pyfff, me vjen ndoht kur mendoj se cili qeveris vendin tim.
Thone qe peshku qelbet nga bishti, ndersa ti ben perjashtim si specie e vecante:
Je pjerdhur nga mendja aq shume o kryeqyqja Rame sa nuk ka kundergaz te na ruaj nga kuterbimi.