GEORGE SOROS,EDVIN RAMA DHE REFORMA E DËSHTUAR NË DREJTËSI

Nga Sejdi Peka

Një lajm i keq për gjithë popullin shqiptarë është ky i fundit se, SHBA e ka hequr nga lista Shqipërinë që investitorët amerikan të kenë mundësinë të investojnë me kapitalet e tyre në këtë vënd të korruptuar të Ballkanit.Nga ana tjetër Ambasadori Cotillo deklaron se “Kanabisi shqiptar mbetet kërcënim për Italinë”.A të besojmë Edvin Ramën dhe Ftamir Xhafën,dy mashtruesit e mbëdhenj në shkallë ndërkombëtare që deklarojnë se “kan zeruar Kanabisin në Shqipëri”?Arsyet janë të shumta që Shqipëria jonë e vuajtur shumë ka shkuar në zgripin e humnerës nga një qeverisje e mbrapsht me ide bolshevike të klyshve të kuq të komunizmit.Shkaku kryesorë është se Shqipëria rënditet ndër vëndet më të korruptuara në botë,me një demokraci të dyzuar.Shqipëria është me borxhin më të lartë në rajon.Shqipëria zën vëndin e parë në botë për kërkesat për azil në botën përëndimore për 1000 banorë duke lënë prapa sirianët dhe afganët.Më shumë se 40%e popullsisë është larguar nga vëndi.Shqipëria vëndi me numurin më të lartë në botë të fëmijve me zhvillim të mangët fizik si rezultat i kequshqyerjes dhe varfërisë së madhe.Shqipëria,vëndi i kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike.Shqipëria ka një kryeministër si Edvin Rama aspak miqsor me SHBA,shembullin e lirisë dhe demokracisë në botë.Ai ka treguar se është një shërbëtor i bindur i miliaderit majtisto-komunist George Soros,që bën përpjekje të vazhduara kundër demokracisë në SHBA dhe kudo nepër botë,sipas tijë për një rend të ri shoqëror të tipit marksist.Amerika nuk mundet që të harrojë,deklaratat e çmendura të Edvin Ramës në CCN,në kulmin e fushatës elektorale për zgjedhjet Presidenciale,kur i urdhëruar nga Soros deklaroj se, “Trump është një turp për Amerikën.Mos e dhëntë Zoti të fitojë,se Shqipëria do të rishikojë mardhënjët me SHBA”.Ishtë një ndërhyrje e pa precedent në punët e brendëshme të një vëndi sovran.Dhe tani Edvin Rama më kot jargavitet me servilizëm që t’i afrohet Presidentit Trump si rasti i samitit të Londrës që u bë gazi i botës që askush nuk i afrohej t’i fliste nga liderët e botës.Dikush i tha duke e tallur se,”prite Presidentin kurë të dalë nga nevojtorja që ti flasësh”.I vetmi njeri që është përgjegjës ,që sot Shqipëria ka rrëshqitur nga demokracia në diktaturë është Edvin Rama,i investuar nga Soros.Sot Shqipëria është i vetmi vënd në të gjithë botën që ka shpartalluar sistemin e drejtësisë.Askush nuk e ka thënë se sistemi i drejtësisë nuk kishte nevojë që të reformohej.Edvin Rama e deformoj marveshjën e 26 Korrikt 2016 për interesat e tijë kriminale kundër demokracisë.Kan kaluar 2 vite dhe akoma nuk jan formuar KLP dhe KLGJ.Nuk është formuar SPAK,që sipas ligjit këto organe duhej të formoheshin brënda 8 muajve.I ashtuquajturi “vetting”,është kthyer në “kontrollin puntorë”të kohës së diktaturës,sipas “revolucionit proletar kinez”,kurë injorant militant të Partisë Punës,gjykonin kuadro që partisë shtet që nuk i pëlqenin dhe i dërgonin për t’u edukuar në punët e rënda brënda klasës puntore duke i poshtëruar me epitete të ndryshme.”Vetting” është kthyer në një makth për të gjithë gjyqtarët dhe prokurorët.Sistemi i drejtësisë nuk funksionon.Të gjithë presin “shpatën e Demokeut”që t’u bjerë mbi kokë nga Edvin Rama.Seleksionimi i tyre bëhët me urdhër të Edvin Ramës dhe po bëhët kujdes që të gjithë “veriorët”të largohën nga sistemi.Nuk ka më Gjykatë të lartë dhe Kushtetuese.Vetëm në Gjykatën e Lartë janë 26 mijë dosje që nuk janë shqyrtuar.Qindra të burgosur sipas ligjit duhët që të lënë burgjet për shkak të afateve të gjykimit.Gjykatësit dhe prokurorët që largohën me urdhërin e Edvin Ramës,janë të ndëshkuar që nuk kan të drejtën që të punojnë as si avokat.Janë hedhur në rrugë,anipse gjatë ushtrimit të detyrës së tyre jan ndeshur me dhjetra grupe kriminale dhe sot shteti i ka hedhur në rrugë të pa mbrojtur,kur grupet e strukturuara krimnale të bëjnë gjëmën me hakmarrje kundër atyre dhe fëmijve të tyre.Janë hedhur tej në rrugë “si limona të shtrydhur”pa asnjë mirnjohje,me urdhër politik të Edvin Ramës.Shumica e tyre jan larguar me pretekstin se ,”nuk justifikojnë pasurinë”.Duhët shquar fakti se nuk është marrë aspak parasyshë aftësia e tyre profesionale në kryerjën e detyrës.Vlersim i pasurisë në mënyrë abuzive është manipuluar qëllimshëm lidhur me çmimet në koh të ndryshme.Pa të krahasojmë pak pasurinë e njeriut të varfër Edvin Rama “me 3000 Euro”pasuri para pak vitesh,që varte kollaret në “drrasën e krevatit”.Dhe sot “sulltan pekmezi i Shqipërisë”,ka ndërtuar saraje në Surrel dhe ruhet me qindra ushtarë të Gardës,në kurrizin e rënë të taksapaguesve shqiptarë.Sipas deklaratave të institucioneve ndërkombëtare që monitorojnë Shqipërinë në proceset demokratike Edvin Rama posedon mbi 200 milion Euro pasuri të depozituara në bankat Ofshore .Bashkshortja e tijë Linda Rama,si drejtuese kryesore e fondacioneve të Soros në Shqipëri ka kapur sistemin bankar në Shqipëri.Soros është krushku që e detyroj Edvin Ramën të bënte martesën e pestë më Linda Bashën.Hajduti thërret kapeni hajdutin.Të larguarit nga sistemi i drejtësisë në mënyrë selektive dhe abuzive,jo vetëm që po nxiren në rrugë,por edhe po i shajnë në mënyrën më të poshtër të mundëshmë.Mbi ta po hidhet llum dhe baltë e pa parë nga Edvin Rama.E ashtuquajtura “shkollë e magjishstraturës”ka degjeneruar e mbushur me militant të “Rilindjës”,që Edvin Rama mendon që të mbushë vakancën e mbetur bosh,me qëllim për të vënë përfund sistemin e drejtësisë.Edhe ONM aq shumë e trumbetuar me 8 ekspertët me Genovefa Kalavera,kan mbetur në hije dhe s’dukën gjëkundi.Qarkullojnë lajme të besueshme se George Soros bën investime direkte për ta.Të vetmën vrejtje që kan bërë për Arta Markun “për dyshimin për aftësitë e sajë profesionale”,nuk u muar parasyshë.Mikesha vjetër e një injoranti në fushën e drejtësisë si Ulsi Manja duhej të kalonte “vetting”.Po kush është miku i Edvin Ramës,George Soros që e ka bërë dhe po e bën çorbë demokracinë në Shqipëri?.Edhe pas zgjedhjës së Presidentit Trump,Gazeta amerikane “Daili Mail” raportonte se, “Soros financoj 30 milion dollarë për të nxitur protesta në shumë qytete të Amerikës kundër zgjedhjës së Presidentit Trump me qëllim për destabilizimin e vëndit”.Në një letër që një grup kongresmenësh republikan amerikan të udhëhequr nga Kongresmeni i Neë-Xhersit Chris Smith,me 14 mars të vitit të shkuar i kan dërguar një letër Sekretarit të Shtetit Rice Tillerson,në lidhje me veprimtarinë e miliarderit majtisto-komunist George Soros për të deformuar demokracinë në SHBA dhe në disa vënde të Europës dhe të botës.Kur bëhët fjalë për Shqipërinë,kongresmenët amerikan theksojnë se, “në ish vëndin komunist në Shqipëri që ka vuajtur akuzat për korrupsion,shprehim shqetsimin se organizatat e mbështetura nga Soros,po shtyjnë përpara reforma,qëllimi final i të cilave është që t’I japin qeverisë së Kryeministrit të qëndrës së majtë kontroll të plotë mbi gjyqësorin”.Edhe gazeta “The American Spectator”shkruan për ndikimin e Sorosit për t’a kthyer Shqipërinë në një vatër Kanabisi”.Nga ana tjetër edhe gazeta “Daili Mail”raportonte se “organizata sorosiane Open Society Fondation (OST)në Shqipëri, pranon hapur afrimin me Partinë Socialiste dhe tregon moment kyce të ndërhyrjës në zhvillimet politike,ekonomike dhe shoqërore në Shqipëri.Qëllimi i shprehur hapur nga organizata e Sorosit është se ka mbajtur qëndim armiqësor kundër Partisë Demokratike.E para,pas zgjedhjeve të vitit 2009 kur Partia Socialiste nuk i njofti zgjedhjet dhe hyri në grevë urie.E dyta,në vitin 2011pas zgjedhjeve locale dhe rezultateve të diskutueshme në Bashkinë e Tiranës.E treta,për dhunën me demostrata në Tiranë.Filantropi izrailito-hungarez me një pasuri që kap shifrën e 8 bilion dollarve një pasuri që është vënë me mënyrat më të sofistikuara korruptive duke çfrytzuar vëndet e varfëra,ka shtrirë ndikimin e tijë duke ndërhyrë në zhvillimet politike si në Sllavaki ,Kroaci,Sërbi,Gjeorgji,Ukrainë,Kirgistan etj”.Me 9 nëntor 2010 moderatori konservator amerikan Glinn Beck,transmetoj një program prej një ore të gjatë të titulluar “mjeshtri i marionetave”dedikuar Sorosit.Ai ngriti akuza se Soros ka bashkpunuar me nazistët në LDB kur ishte adoloshent dhe njerzit e thërrisnin “anti-semit”.Soros me ndihmën e të tjerve po përpiqet të shkatërrojë ekonominë amerikane.Në librin autobigrafik të tijë (Soros mbi Soros)shkruan sesi kurë ishte adoleshent ndihmmoi në transportimin e pasurive të vjedhura të burrave, grave dhe fëmijve hebre nga Hungaria pasi transportoheshin për në kampet e vdekjës .Ai nuk ndjen keqardhje për veprimet e veta.Soros duke bashkpunuar me gjermanët i shpëtoj ndjekjes si hebre që ishte.Ai ishte antarë i “Këshillit Hebre”që e kishin krijuar nazistët për të fshehur krimet e tyre.Babaj i Soros në këtë kohë punonte si nëpunës në Ministrinë e Bujqësisë.Në dasmë e martesës së tijë të tretë në moshën 82 vjecare,i ftuar nderi i Soros ishte Edvin Rama,I cili ja ka kaluar Sorosit me martesën e tijë të pestë.Një erë e re duket se po frynë. George Sorosit ja mbathi këpucët dhe e largoj megjith fondacionet e tijë nga Hungaria Kryeministri Viktor Orban.Në këtë rrugë janë shumë vënde të Europës Lindore që Soros ushtron veprimtarinë e tijë kundër demokracisë.Ish këshilltari i Presidentit Trump,Steve Banon po krijon një lëvizje djathtiste në Europë të quajtur “Lëvizja”,për të ju kundërvënë miliarderit majtisto-komunist Soros.Edhe Edvin Rama po kërkon vrimën e miut nga urrejtja mbarë popullore.Të gjitha të ashtuquajturat “reforma”i kan dështuar me turp dhe faqe të zezë.I sëmuri psiqik i “Rilindjës”është një kopje e shpifur e diktatorit Hoxha si Babaj i tijë shpirtërorë dhe nga ana gjenetike është i biri i një krimineli komunist si Kristaq Rama,që vari në litarë poetin e vargjeve të lirisë Havzi Nelën.Këtë vit me 10 gusht është 30 vjetori i varjës në litarë të martirit të lirisë.Shoqata Antikomuniste e Ish të Përndjekurve Politik të Shqipërisë,në qytetin e Kuksit do të zhvillojë disa aktivitete në përkujtim të martirit të demokracisë.Pa shikoni, në të gjithë botën që një vënd të ketë për Kryministër një birë krimineli!Shqipëria ky vënd i çudirave të mbëdha.Populli shqiptarë që në dekada ka aspiruar dhe ka derdhur gjakun për demokraci dhe kundër komunizmit,nuk mundet që të pronojë Don Kishotin e Rilindjës që po përpiqet të instalojë në Shqipëri një sistem neokomunist.Vëndi i tijë është përgatitur në plehrat e historisë.