Euforia e Prokurorise qe qesh me vettingun…

Nga Basir Çollaku
Nuk duhet fort eufori per levizjet e para te Prokurores, zonjes Arta Marku. Duhet pritur çfare do te bejne. Jemi ne levizje brenda sistemit. Fusha le Tiranen por shkon ne Prokurorine e Pergjithshme… Sigurisht emerimet vazhdojne pa vetting. Kthimi i pasaportes Sajmir Tahirit ishte nje hap pas ne çeshtjen me te nxehte, por Prokuroria duhet pare nese do te apeloje..Nese jo, atehere jemi ne nje telenovele deshtuese, ku Marku do te gjendet ne pamundesi per te bere ate çka eshte pritshmeri e shumeperfolur. Ose do te gjeje arsye ligjore per mbrojtjen e votuesve. .Gjithashtu ka shume dosje te cilat kane brenda tyre mosveprime qe kane sjelle efekte ligjore. Kane sjelle kosto jo te paket. Ketu duhet padi per jo pak emra. Nese jo, atehere shefja e akuzes, thjesht do te qarkulloje emra brenda per brenda..Reforma do te perfundoje ne rrokade emrash pa produkt serioz. Binduni per nje gje, emrat dinjitoz ne Prokurori nuk do te emerohen ne detyra te rendesishme. Ata i pengon ndershmeria e tyre. Njeheresh personaliteti profesional. Titullari do te shnderrohet ne nje funksionar qe rehatohet me pritje e percjellje nderkombetaresh, ca dembele dhe ca misionare. Te paret shijojne parajsen shumedimensionale, te dytet bejne detyrat e shumta zyrtare dhe vetjake duke i ngaterruar shpesh me njera tjetren..Dhe nuk jane pak. Deri atehere ..Vettingu pret. Ai ka 27 vjet pas dere..