Erion Veliaj, i vetmi kryebashkiak në botë që nderon diktatorin Stalin

Sot është ditëlindja e një prej diktatoreve me mizore te botes ish drejtuesit komunist te ish Bashkimit sovjetik Josif Visrionoviç (Stalin). Stalini njohët si doktori me i egër ne bote autore i vrasjeve dhe persekutimit te miliona viktimave ne BS dhe botë. Krimet dhe figura e tij, pas vdekjes , janë te dënuar ne mbarë boten përfshi edhe ish BS. I vetmi vend qe vazhdon te nderje emrin e Stalinit është Tirana , kryeqyteti i vendit te fundit stalinist në Evrope. Ne një nga kryqëzimet kryesore te saje qe dikur emërtohej me ditëlindjen e Stalinit 21 dhjetorin, kreu aktual i bashkisë Tirane ka urdhëruar ngritjen e një monumenti për 21 dhjetorin, një rikthim i ndërrimit te Stalinit 25 vjet pas rrëzimit te monumentev te tij nga protestat antikomuniste te viteve 1990.

Skeni pare gje akoma !