Enveristi ! 

 

Dikur nga viti 2002, bashke me mikun tim te ndjerë,  artistin dhe gazetarin e shquar Veli Rada , po udhëtonim  një mbrëmje me autobus urban nga Varri i Bamit  për ne qendër . Ishte disi vone rreth orës 21 dhe  autobusi kishte  katër a pese  udhëtarë përveç shoferit dhe fatorinos  . Ne  stacionin tek Xhamlliku  hypi një bure i vjetëri me trup te stërmadh  dhe me fytyre te vrenjtur (surrataksham)   qe po na shikonte gjithë inat . Un nuk e njohja por Veliu  me tha se ishte një ish oficer ushtrie  me origjine nga Gjirokastra  ish kryetari i vullnetareve te Enverit ne shkurt te vitit 1991.

Shiko si do ta zbres nga autobusi -me tha Veliu  !

Me ne autobus ne sedijen pas  shoferit ishte ulur Sokol Shala ,një miku  jone ish i burgosur  politik i komunizmit .

Valiu ju drejtua Sokolit me zë te larte: Ore  Sokol thonë  qe  Enver Hoxha ka qene BQ ( pederast shënimi im ) di  gjë  ti ? Po ,po me  me të ndigjume  e kam edhe un  si ti , gjithë Tirona e   Shqipnia – u përgjigj me sinqeritet Sokoli .

Pa mbaruar  fjalën Soli  u dëgjua ulërima e  ish oficerit  enverist . Mbaje shofer se do zbres  !

Çfarë pate- i kthehet fatorino , prit se nuk kemi prit te stacioni !

Mbaje te tha!

Mbaje te thaç se nuk udhëtoj me këta reaksionaret un ,nuk e dëgjon se çfarë  pers hokon Enever – ulërinte  enveristi . Ta tregoj un  ti ju drejtua me kërcenim Velut, nderkohe qe shofere dhe ata pak udhëtare po qeshin me lot

. Cfare ke kush te foli ty – ndërhyra ua.

Te njoh  mire edhe ti reaksionar je – mu kthye mua enveristi  qe vazhdonte ti bërtiste shoferit te mbante autobusin .

Disa metra me poshtë shoferi e ndaloi dhe  enveristi zbriti duke vazhduar te na shante  si reaksionarë e armiq . Mire ja bere  ju drejtua   Veliut  fatorino: As para nuk paguan   udhton me nje karte  Veterani qe u ka dhëne Edi Rama  ( atëherë  kryetar Bashkie ) .

Ua kam gjete këtyre komunisteve -me tha Veliu  . Po u the qe  shoku Enver ka qene B.Q, nuk durojnë dot  çmendën fare.  U djeg shume  fakti qe Enveri ishte B.Q. Se kuptoj  dot mor vëlla pse mërziten kaq shume këta   , këta te majtët sot e kane per mburrje te madhe ketë punen e pederastisë.