EDVIN RAMA SI NIKOLAE ÇAUSHESKU 

Nga Sejdi Peka

Me 21 Dhjetor të vitit 1989,diktatori rumun Nikolae Çaushesku,organizoj një miting madhështor në Bukuresht,ku me qindra dhe mijra njerëz të grumbulluar nga të gjitha anët e Rumanisë ishin thirrur që ti bënin durtrokitje dhe temena diktatorit.Ishin qindra dhe mijra militant të Partisë Komuniste të Rumanisë,mijra punonjes të ish sigurimit komunist (Sekuritate),po përcillnin me durtrokitje frenetike atë që është quajtur si fjalimi i fundit i diktatorit komunist.Dhe është mjaft për t’u çuditur se vetëm 4 ditë më vonë,diktatori komunist do të ekzekutohej se bashku me të shoqen e tije Elenën,pas vendimit të një gjyqi ushtarak me 25 Dhjetor të vitit 1989.Kjo datë historike shënoj edhe çlirimin e Rumanisë nga diktatura komuniste,por në të njejtën kohë edhe tronditjën e thellë dhe frikën deri në palcë të diktatorve komunist në Europën Lindore përfshirë edhe Ramiz Alinë këtu në Shqipëri.Duke parë të sëmurin psiqik të “Rilindjes”se si jargavitej dhe bënte si i çmendur përpara atyre njerzve të grumbulluar në shesh me pahir nga të gjitha anët e Shqipërisë,punonjës të administratës publike të kërcënuar se do të linin vëndin e punës nëse do të refuzonin ardhjën në këtë maskaradë.Duke hequr një paralele,është identik si fjalimi i fundit i Çausheskut 30 vite më parë në vitin 1989.Mënyra që bënte si i çakërdisur nga frika dhe paniku se duhej të lëshonte karrikën me atë rehatinë e breshkave,të shëmbëllente me fjalimet e Musolinit me atë kokë stërmadhe sa një babune,ma fraza pa lidhje dhe pa kuptim që të ngjallin neveri.Dhe ky është Kryeministri i Shqipërisë time ,që do të mbetet në histori si kapitulli më i zi i një qeverisje të mbrapsht dhe antikombëtare.Në atë kohë kur diktatori rumun po përpiqej t’i mbushte mendjën popullit “për sukseset e regjimit komunist”,pothuajse të gjitha vëndet komuniste të Europës Lindore ishin përfshirë ngë një krizë e thellë ekonomike dhe politike.Paknaqsia e popullit kundër diktaturës kishte arritur kulmin dhe ishte si një vullkan në shpërthim.Diktatori rumun ashtu si Edvin Rama sot,po përpiqej që me mashtrime dhe gënjeshtra të propogandës bolshevike,t’i mbushte mëndjën popullit për regjimin e tijë policorë dhe dictatorial.Por ishte shumë vonë.Diktatori Çaushesku vetëm sa e shtoj zëmrimin e popullit.Ai regjim kriminal u përmbys si me një të rënë të lapsit në pak ditë dhe orë.Regjim komunist në Rumani,që të kallte frikën nga mijra dhe mijra punonjës të Sekuritate që e kishin mbërthyer popullin rumun në një diktaturë totalitare,ra si një gardh i kalbur sikur të mos kishte qenë kurrë.Edhe me këtë maskaradën të Edvin Ramës e quajtur si Kongres i Partisë Socialiste,pa asnjë dyshim do të shënojë edhe maskaradën e fundit të maskarenjve.Ishte e neveritshme të shikoje karriket e lëna bosh të Erion Velisë që i kishte mbledhur nga të gjitha shkollat dhe çerdhet e Tiranës.Edvin Rama në të gjithë apollogjinë e tijë të shpifur,nuk la gënjeshtë dhe mashtrim pa sajuar,sikur Shqipëria paska arritur parajsën.E kan lënë pa mënd publikun ato manikinet ministre ,të lyera dhe të ngjyera,që dukej se nuk e kishin mëndjën se çfar po flisnin me prralla të sajuara,por sikur po shkonin në ndonjë lokal nate për tu zbavitur në stilin e tyre të orgjive me Evin Ramën, ky Don Zhuan i kohës tonë,që sajon lloj lloj fyerje për opozitën sikur lideri i sajë “nuk paska hallate”.Çfar çmendurie!Sikur t’a kishte pyetur më mirë Lindën, se ajo mundet të ketë eksperiencë në fushën e gjnokollogjisë dhe të vertetojë se a ka apo jo opozita hallate.Ky është Kryeministri i Shqipërisë,turpi i Shqipërisë,që ka ndarë njera pas tjetrës 5 gra dhe se ka për gjë që njeriu që i ka marrë gruan i quajtur Blendi Çuci e ka shpërblyer me postin e ministrit. .Në mes të kësaj maskarade la pa mend edhe njeriun më të pa informuar kur njera nga këto manikinet e Edvin Ramës deklaroj se “qenkan punsuar gjatë këtyre 3 viteve nga reforma në arsim 2500 mësues të rinj”.Më kujtohet një fjalë e popullit se “ujët duke u shterruar dhe ne duke u mbytur”.Po ku janë punsuar këta mësues ,kur dhjetra shkolla në të gjithë Shqipërinë janë mbyllur,se nxënsit e shkollave kan emigruar,janë larguar nga Shqipëria për të mos u kthyer më kurrë.Dhe kjo është për të vajtuar si me atë elgjinë e Vaso Pashës , “Shqipëri e mjera Shqipëri”.Janë dhjetra fshatra të lëna bosh pa njerëz nga kjo “parajsa” e Edvin Ramës që kan ikur nga Shqipëria si nga një tokë e mallkuar,nga ky vënd i begatë që shpresa ka humbur.Po a mundet që të durohet vallë një skizofren që nga mëngjesi në darkë vëtëm gënjen dhe sulmon opozitën. Ky është një Bolshevik i çmendur,njw anarkist pa bosht kurrizorw që po përpiqet t’a kthejë Shqipërinë në një vënd diktatorial.Ky Edvin Rama është një diktator i çmendur që në fakt ka instaluar një regjim monist dhe pretendon të shkojë në zgjedhje pa opozitën.E kërcënon opozitën për t’i mbyllur gojën.Kërcënoj popullin se nëse kundërshton këtë pushtet monist,i prêt burgu dhe reprezaljet politike.Duke u jargavitur nga një sëmundje e rëndë psiqike,deklamoj një frikë të madhe që e ka kapluar nga një fund i afërt i regjimi të tijë diktatorial.Sa më shumë që të zgjasin agonin e tyre duke ngordhur,aq më shumë do të shtojnë urrejtjën e popullit shqiptarë për këtë klikë komuniste që e tëhoqi Shqipërinë zvarrë për të mos ju bashkuar Europës Demokratike në këto tri decada të një tranzicioni të vështirë.Një popull i varfër deri në dhimbje,po vuan në një Shqipëri të kthyer në Kolumbi në zemër të Europës.Edvin Rama është fryrë sa një ka me parat e drogës dhe të kriminalitetit duke u bërë rrezik potencial për Europën mbarë.Është mjaft për t’u çuditur si Europa bën sehir me vujatjen e këtijë populli fatkeq në emër të “stabilitetit politik”.Ka ardhur koha që emisarët e sajë që vijnë në Shqipëri si për “ujkend”dhe mashtrojnë Bashkimin Europian për realitetin në Shqipëri të joshur nga era e rëndë e hashashit për t’u kthyer me valixhet plot me parat e fëlliqura të trafikut të drogës,të përgjigjen për trathëtinë që po i bëjnë një populli të varfër deri në dhimbje,një popull që ka ëndërruar në dekada për Shqipërinë si Europa.Forcat demokratike në Europë,mediat ndërkombëtare po pasqyrojnë realitetin e trishtë në Shqipëri nga një diktator i sëmurë mendërishtë si Edvin Rama.Misioni i çmendur i Edvin Ramës është i pa mundur që t’a kthejë Shqipërinë në diktaturën moniste.Ne i themi edhe Ambasodorit të OSBE në Shqipëri,se duket të zuri era e rëndë e hashashit kur deklaron se “zgjedhjet e pushtetit local bëhën edhe pa opozitën”.Hajde mëndje hajde.Po kërkon që t’a kthejë Shqipërinë përsëri në diktaturë.Çfar janë këta të dërguarit e Europës,janë emisarë të vendosjës dhe konsoludimit të demokracisë apo mercenarë që i shërbejnë paras së drogës dhe krimit të organizuar.Është koha që Bashkimi Europian me zgjedhjet e reja që po afrojnë,ka për të lënë mbrapa mbeturinat bolshevike që janë infiltruar në organizmin e këtijë institucioni të rëndësishëm nw mbrojtje tw demokracisw.Shqipëria ka sot Amerikën,aleatin strategjik që e ka shpëtuar Shqipërinë në udhëkryqet e historisë nga hijenat e Ballkanit.Është një popull që në dekada ka aspiruar për liri dhe demokraci.Fosilet komuniste po ngordhin si peshqit në zallë.