DORDOLECI I “RILINDJES, ”NDËRMJET DON KISHOTIT , MUSSOLINIT DHE ENVER HOXHES

Nga Sejdi Peka
Kush e ka parë Edvin Ramën në Librazhd me atë veshje si dordolec që plakat e vendosnin në kopshtijet për të trembur fluturakët e ndryshëm që dëmtonin prodhimin,sigurisht që janë turpëruar që Shqipëria ka një Kryeministër të tillë të pa shëmbull në më shumë se 100 vjet shtet shqiptar.Kush ka lexuar Don Kishotin e shkrimtarit spanjoll Miguel De Sarventes,në fantazinë e tijë do të krahasonte një figurë të tillë si Edvin Rama,një gjatosh pa mëndje në kokë që kërkonte të kthente kohën e mesjetës.Të njejtën po kërkon edhe i sëmuri psiqik i “Rilindjës”,që të shkatërrojë demokracinë duke e shëndrrura Shqipërinë në një shtet monist autoritar komunist.Por është e pa mundur të kthehet prapa rrota e historisë.Shëmbëllen me Benito Mussolinin, që në vitin 1921 të shekullit të shkuar e shkatrroj opozitën italiane duke e kthyer Italinë në një diktaturë totalitare fashiste,që i shkkatoj Italisë dhe vëndeve të tjera luftë dhe mjerim të pa parë.Dhe këtë fakt e ka pikë referimi Edvin Rama.Eshtë një kopje e pështirë e babajt të tijë ideologjik,një kopje e Enver Hoxhës që me metoda policore e diktatoriale përpiqet të friksojë dhe të sundojë popullin.Me qindra apo mijra polic jan të angazhauar që të mbrojnë Edvin Ramën në turnet e tijë nëper Shqipëri,në fakt një fushatë elektorale duke shkelur Kushtetutën dhe Kodin Zgjedhorë,t’a mbrojnë nga zëmrimi popullit që i zë rrugët që të mos kalojë.Dhe mbetën të zbuluara në kuadrin e sigurisë publike qyetet dhe i gjithë teritori shqiptarë në mëshirën e bandave.Polic të mëryitur dhe të pa paguar,të varfër deri në dhimbje detzrohën për një pagë qesharake t’i shërbejnë diktatorit monist.Shqipëria është në një luftë të pa shpallur,që vriten njerëz ditën për diellnë mes të qyteteve pa ju friksuar shtetit që ka rënë.Dhe ironia është se në këto turne,Edvin Rama shoqërohet edhe nga disa përfaqsues të Europës të atashuar në Shqipëri,si për t’i bërë fresk diktatorit Bolshevik.A thua vallë nuk ishte vet DASH, në raportin vjetor që do t’i paraqitet Kongresit Amerika ku Shqipëria cilësohet “si qëndër e krimit të organizuar,të parave të pista,kultivimit dhe trafikimit të lëndëve narkotike,me grupet kriminale që veprojnë në Europë,Amerikë,Amerikën e jugut,Lindjën e mesme etj”.A thua vallë a nuk është pikërisht ky Edvin Rama kapobanda e gjith kësaj katrahure që po i ndodh Shqipërisë.Po si mundet që t’i bëjnë fresk përfaqsuesit e Europës Demokratike një krimineli dhe birë krimineli komunist? Meqënse morëm shëmbull Librazhdin në një tubim që ishn mbledhur në katër anët e Elbasanit ku ishin e ku nuk ishin zyrtarë të Bashkive dhe militant të Partisë Socialiste,e hapi mitingun pionieri i Enverit Taulant Balla,një brumbull i “Rilindjës”që “ suksesin madhështor”që Partia Socialiste i kishte sjellë Librazhdit “janë kanalet e ujrave të zeza”.Dhe duartrokitje me ovacione,disa njerëz që zgërdhiheshin si me pahir.Dhe e mori fjalën ai i quajturi “Skënderbeu i Spiropalit”,që për këtë përkufizim,hajdutja më e sofistikuar e doganave,për një kohë mjaft të shkurtër në bashkpunim me një hajdut tjetër ordiner që do të bëhëj burri i sajë më vonë,do të grumbullonte një pasuri miliona Euro të vjedhjës së pasurisë së shqiptarve të varfër.Dhe sot është graduar në rangun e një ministreje që nuk dihet se çfar pune bën,vetëm t’i bëjë elozhe dhe fresk të ashtuquajturit “Skënderbe”,që n’a turpëroj figurën e Heroit tonë kombëtarë.Po çfar brockullash fabrikoj dhe nxori nga goja I sëmuri psiqik i “Rilindjës”.-Ne do të shkojmë të vetëm dhe do të fitojmë edhe Kukësin.-Po me Kukësin çfar e gërmon të sëmurin që është çmendur.Me Kukësin është në gjak dhe në hak Edvin Rama,prandaj edhe kërkon që t’a nënshtrojë Kukësin që të mbulojë krimin monstruoz që Babaj i tijë Kristaq Rama si Antarë i Presidiumit të Kuvendit Popullor,pa hezitim vendosi firmën për varjën në litarë të poetit të vargjeve të lirisë Havzi Nela në pragun e lirisë, pikërisht në Kukës me 10 Gusht 1988.Dhe pasi e lanë një ditë të tërë ashtu të varur në litarë për të terroriyuar popullin,komunistët e varrosën heroin e demokracisë,në një gropë të hapur për shtyllë të tensonit të lartë,e varrosën të lidhur me tela me gjëmba me kokën poshtë,se edhe të vdekur ja kishin frikën poetit.Këta ishin vandalët komunist të shekullit të shkuar,që kan mbjellë farën e keqe të bolshevizmit dhe vazhdon deri në ditët tona. Me Kukësin Edvin Rama duhet të turpërohet se Babaj i tijë kë bërë një vrasje të llahtarshme,duke i vrarë Kukësit djalin e tijë,antikomunistin,poetin,trimin e Lumës dhe për këtë ky budalla I mjerë nuk ka denjuar që t’i kërkojë falje popullit të Kukësit për vrasjën makabre në emër të Babajt të tijë kriminel.Nuk gjëndet asnjë shëmbull tjetër në të gjith botën që Kryeministër të bëhët një birë krimineli.Kjo ndodh në Shqipërinë tonë. Një këngë epike e Shqipërisë së Veriut e titulluar “Shtatë shaljanët”në vargjet e sajë, “Bajraktar na shkoj Veziri\mos u ngut se është I biri\.Ky është kodi i malsisë,ky kod i transmetuar në breza.Kur je budalla dhe i mjerë nga mëndja dhe nuk kërkon falje,kërkush nuk të fal.Eshtë turpi i Shqipërisë për një Kryeministër të tillë me një Baba kriminel dhe struci komunist e fut kokën në rërë sikur asgjë nuk ka ndodhur,sikur populli i Kukësit e ka ta fshirë memorjën historike.Të sëmurit mendorë të “Rilindjës”i ka plasur cipa e turpit dhe sheh ëndrra si gomari në diell se “do t’a fitojë edhe Kukësin”.Para një viti kuksianët i vunë zjarrin trarëve të taksës në rrugën e kombit.Dhe Rama u struk si miu që e ndjen tërmetin.Kukësi i është bashkuar gjithnjë Partisë Demokratike se lideri i sajë Lulzim Basha u ka premtuar kuksianve se më të ardhur në pushtet ,”ditën e parë do të shkatrrojë trarët e taksës në rrugën e kombit që penalizon Qarkun e Kukësit,popullin shqiptarë të Kosovës dhe të gjithë shqiptarët në përgjithsi”.Ai u premtoj kuksianve se do të dëmshpërblejë në harkun kohorë të dy vjetve të gjitha tokat që ka përmbytur H\C i Firzës.Eshtë çmendur për fare i sëmuri psiqik i “Rilindjës”.I shëmbëllen me të vertetë Musolinit me britmat histerike,,”me shakat e kripura të Duçes” që mburreshin dhe zgërdhiheshin fashistët ashtu si sot këta bolshevikët e rinj të “Rilindjës”.Se kush është Ndoc Rroku,vetëm paranoja e Edvin Ramës e di,ndoshta është një i tillë që Edvini e ka thirrur për darkë në sarajet e Surrelit.Dhe iraonia është se në turneun e tijë nepër Shqipëri,në fakt i sëmuri mendorë i Partisë Socialiste,po shkel kushtetutën dhe kodin zgjedhorë.Po shkelmon demokracinë duke instaluar në Shqipëri sisitemin monist të diktatuirës.Dhe Europa po bën sehir me vujatjet e një populli të vuajtur që ka derdhur lumenj gjaku për demokraci.Qindra dhe mijra polic jan të angazhuar për të mbrojtur të lajthiturin nga mëndët e kokës,nga protestat në ata katër anët e Shqipëris që i kan zënë rrugën me thirrjet “Rama ik”.Po sa kohë vallë shpreson ky njeri i lajthitur se do ta mbrojnë policia dhe telat me gjëmba nga zëmrimi i popullit shqiptarë? Si gomari që po e hante ujku dhe shpresonte të ishte në ëndërr.Edvinin po e han ujku.E prêt një fund i tmerrshëm si i diktatorve.