Djegia e mandateve. Votim unanim .Grupi parlamentar i PD mbeshtet Bashën , mungojnë aleatet

Vendimi i Lulzim Bashës për të djegur mandatet e të gjithë ggrupit parlamentar të PD-së po diskutohet në një mbledhje të këtij grupi. Deputetëve demokratë, ne menyre unanime kane votuar djegjen e mandateve  gje qe eshte  shprehur edhe ne fjalen e tyre .Ka pas ne fillim një kundërargument nga Ervin Salianji i cili ka deklaruar në mbledhje se është pro djegies së mandateve, por që duhen sqaruar mirë teknikalitetet . Nderkohe qe ne takim kane munguar deputetet “aleate”  Fatmir Mediu , Dsahamir Shehi dhe Nard Ndoka .

“Pavarësisht ekzaltimit të njerëzve jam kundër djegies së mandateve pa i menduar mirë teknikalitetet. Kjo sepse nuk i dihet kush vjen poshtë nga lista e PD-së dhe bëhet deputet. Duhen sqaruar teknikalitetet dhe ti djegim që sot”, është shprehur Salianji.

Ndërkohë deputetët  Luan Baci , Myslim Murrizi Flamur Noka, Andon Frrokaj, Edomond Spaho, Oriola Pampuri, Agron Shehaj, Klevis Balliu, Florion Mima, Gent Stazimiri, Aldo Bumçi, Valentina Duka dhe Andon Frrokaj janë shprehur pro këtij aksioni ekstrem politik pasi sipas tyre shumica e dalë nga zgjedhjet e qershorit 2017 janë rezultat i vjedhjes së votës qytetare.

Debatet në mbledhjen e grupit parlamentar të PD-së:

Flamur Noka- Duhet djegie e mandateve te bashkohemi me qytetaret. Ky eshte nje rregjim, nuk mund te sillemi normalisht, te jemi opozite fasade.

Ervin Salianji- Pavarësisht ekzaltimit të njerëzve jam kundër djegies së mandateve pa i menduar mirë teknikalitetet. Kjo sepse nuk i dihet kush vjen poshtë nga lista e PD-së dhe bëhet deputet. Duhen sqaruar teknikalitetet dhe ti djegim që sot mandatet.

Andon Frrokaj- Pro djegies, ne i paraprijme, me sakrifice. Ne duhet te dalim ti themi qyetatreve jemi si ju, pa asnje ndryshim. Eshte koha per veprim. Ajo pjesëmarrje eshte miratim per ne, ne jemi shumice sot me qytetaret. Une jam i gatshem per perballemi drejtperdrejye me te. Ai ka votuar ca ka dashur, me ne parlament.

Edmond Spaho- VOA ka dale edhe ka pranuar qe zgjedhjet jane vjedhur dhe ja kapur nga Rama. Nuk duhet kaloj kaq lehte. Akuza qe na kane vene eshte qe nuk i cojme gjerat deri ne fund. Keshtu qe nuk duhet te levizim nga djegia e mandateve. Zgjedhje me ramen nuk hyjme se ai prap do na i vjedhi. Keshtu qe djegia eshte presioni me i mire dhe dalja ne krah te vullnetit te qytetareve.

Luan Baçi . Jam polotesisht dakord me djegjen e manadateve . Ne fakt me gjendjen e krijuar ne Kuvend qe kemi kohe qe i kemi djegur mandatet , me kete akt dorzojme vetem pagen .

Agron Shehaj- Largimi i Rames nuk eshte garancia e vetme per zgjedhjet e lira. Ne duhet te ceme kusht hetimin e rames dhe arrestimin e atyre qe kane vjedhur ne 2017. Une jam dakort qe mandatet duhen djegur, kjo eshte gjeja e duhur. Ceshtjet teknike i zgjidhni ju. Ne sduhet ti afrohemi parlamentit dhe komisioneve. Rama ka nevoje per normalitet, ne jo.

Klevis Balliu- Pro djegies se mandateve, eshte sakrifice minimale per qytetaret. Mandatet tona nuk kane vlejtur ne parlament. Kauza eshte me e rendesishme sesa mandatet. Rama eshte rrezik kombetar, ti bashkohemi shqiptareve pa mandate sic jane ata.

Florion Mima- Njerezit na thone ju rrogat i merrni, ne vdesim per buke. Une jam per ndjekje mandatesh ne menyre absolute. Nuk jam per asnje skenar tjeter, kjo eshte rruga e vetme. Bashke me qytetaret aty.

Oriola Pampuri- Akti me sublim qe mund te bejme. Do mbahet mend gjate dhe mbeshtetes propozimin tuaj per djegie mandatesh.

Gent Strazimiri- Kemi gjithcka ne parlament por politike nuk kemi bere dot. Aty nuk arrihet te behet politike. Keshtu qe jam pro. Nuk ka moment me te mire pas pergjigjes qe na dha populli ne 16 shkurt. Ata qe na dhane mandatin, i themi ne nuk bejme dot politike ne ate parlament, ja mandati ja u kthejme juve. Eshte fillimi i nje rruge per demokraci. Per komunistet parlamenti ka qene legjitim edhe 46 vjet pa opozite. Ata jane mesuar me rregjim. Ti hapim beteje.

Aldo Bumci: Djegie mandatesh ne menyre te qarte dhe te shoqerohet me pershkallezim ne terren. Te jemi me qytetaret, rruga te jete politika jone. Nuk futemi ne asnje lloj zgjedhje.

Valentina Duka: Gjithe njerezit ne rrjetet sociale ishin pro nesh. Keshtu qe ne menyre absolute jam me njerezit, jam per djegien e mandateve. Dhe te vendosim hapat teknike dhe politike. Ne te faktorizohemi politikisht sipas vullnetit te njerezve.

Myslim Murrizi : Jam dakord por duhet te jemi seriz ne veprime e vendime , tu shkojme dreri ne  fund . Pasi keshtu beme edhe me reformen teritoriale , e bojkotuam  por  e njohem me vone. Ata qe nxituan te flasin te praret  dun te bejne servilin e kryetarit  por kjo eshte nje çeshtje shume serioze dhe  duhet  te shqererohet me hap te tjere te te njejtes  linje  politike .