Ç’MENDOJNE “ATA”…?

 

Nga Lirim K. Nezha

Per kuriozitetin tim i hodha nje sy te gjitha profileve te perfaqesuesve te mendimit ndryshe(ne te vertete kunder) ne Partine Demokratike.Doja te shihja ndonje reagim rreth situates aktuale ne vend,rreth levizjeve dhe aksionit opozitar,rreth asaj cka po ndodh me trafiqet dhe trafikantet ne qeveri dhe jashte saj.
Isha kurioz te lexoja se cfare mendojne per investigimin me te fundit te Jetmir Olldashit ,per Babalen dhe Xhafen?
Desha te dija mendimin e tyre per ate cka po ndodh me opoziten keto ditet e fundit.
Si nje demokrat i thjeshte do te doja te krijoja nje ide te qarte nese shihet ose jo sinqerisht levizja opozitare dhe aksioni opozitar.A u intereson kjo sadopak apo thjesht po perpiqen te konturojne levizjet e tyre politike?
Ja,pergjigjet e ketyre pyetjeve kerkova ne profilet e atyre qe ne emer te parimeve dolen menjane,moren shenjester thep-shqekez lidershipin e Partise Demokratike dhe qelluan e qelluan mbi te derisa me sa duket municionet u mbaruan.
Une hyj tek ata njerez qe besojne se Partia Demokratike ka nevoje per te gjithe.Askush nuk eshte i tepert,por gjithashtu askush i domosdoshem.Te gjithe jane te nevojshem kur i sherbejne te njejtes kauze.
Por…! I pashe profilet e tyre me trishtim e nuk gjeta asfare ndonje rresht ku te flitej per kauzen e madhe te opozites,ate te dekriminalizimit te Ministrise se Brendshme dhe te gjithe qeverise se kapur nga krimi dhe droga.Fare!Asnje fjale.
Une nuk di ne do te jene te shtunen ne shesh,besoj se po nese e quajne veten opozitare,por prania e tyre nuk eshte asgje edhe nese do te jene.Opozita dhe populli opozitar ka nevoje per qendrimin e tyre publik pro kesaj kauze te madhe.Nje qendrim qe une,si nje demokrat i thjeshte i bazes e pres…!
Sepse edhe levizja e re politike,nese do te krijohet,ka per te qene levizje opozitare.Apo jo ?

L.NEZHA,Orikum,me 22.05.2018