Çfarë prisnit nga Rama ? I ati i’u varte në litar !

Nga Nebil Çika
Ashtu siç pritej 11 prej protestuesve te arrestuar te Kukësit u lanë me mase sigurie ne burg ne një gjyq politik ne një situate te renduar nga shkeljet e renda juridike. .Tirana sidomos zona ne disa kilometra përreth Gjykatës se Rrethit ishte ne shtetrrethim te plote qe nga orët e par te mëngjesit dhe disa ore pas përfundimit te gjyqit Deputet e opozitës u dhunuan dhe u përgjaken ne përpjekjet e tyre për te qene te pranishëm ne sallën e gjyqit ndërkohe që qytetarët që protestonin nuk u lejuan ti afroheshin ndërtesës se gjykatës . Një gjyq i ngjashëm me gjyqet politike të diktaturës komuniste të cilën pretendojmë se e përmbysëm 28 vjet më parë .
Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ! Personalisht kam besuar që puna kështu do te shkonte kështu. Ç’ lind nga macja gjuan minj – thotë në proverb dhe as Rama dhe te tjerë qeveritare e pushtetarë nuk mund ti shmangen dot kësaj , përkundrazi . Shqiptaret dhe sidomos kuksianët nuk mund dhe nuk duhet te harrojnë se i kujt është Edi Rama , shkaktari i gjithnjë këtij terrori nga taksa e rrugës tek arrestimet e sotme . Ai është i biri i Kristaq Ramës qe firmosi ne vitin 1988 varjen e fundit ne litar te një poeti ne Evropën komuniste , kuksianit fisnik Havzi Nela. Çfarë te mire mund te presin kuksianet dhe shqiptarët nga i biri i atij qe 30 vjet me pare i varte ne litar kundërshtarët e qeverisë vetëm pse shkruanin poezi . Mendo çfarë mund të të bëjnë raca e tyre po u preke bizneset dhe partë si ne rastin e protestës se Kukësit. Por nuk është vetëm Rama, shume gjera rreth gjyqit sot, arrestimit te protestuesve , mbajtëses ne burg te 11 prej tyre , terrorit ne Kukës , shtetrrethimit ne Tirane etje . Prokurorja e Kukësit, autorja e akuzave ndaj protestueseve te arrestuar vjen direkt nga “Baraka e Nushajve ” bazës terroriste te komunizmit shqiptar dhe një prej familjeve kryesore te diktaturës komuniste me lidhje gjaku me Edi Ramën. Por sikur te mos mjaftonte kjo edhe ata qe priteshin te ishin pro te arrestuarve janë gjenetikisht e politikisht në anën e persekutorëve . Kam lexuar këto dite ne rrejte speciale qindra njerëz qe me shume te drejte pyesin : Ku është Avokati i Popullit ?! Sot Avokati i Popullit u përfaqësua ne gjyq ne mënyrën me kriminale te pamundshme me një prej xhelatëve me famëkeq të Sigurimit te Shtetit, ekspertin e torturave, Petrit Azemaj . Azemaj është ish- torturuesi i poeteve të pushkatuar Vilson Blloshmi e Genc Leka dhe dhjetëra te burgosurve te tjerë politike gjate diktaturës komuniste. Përfaqësim me kriminal nuk mund te behej , sikur ta kenë porositur vete Edi Rama e Gramoz Ruçi . Dhe thonë pastaj qe Avokatin e Popullit e ka propozuar opozita . Jam i siguruat qe Basha nuk di gjë përfaqësimin e Avokatit te Popullit ne gjyq me këtë xhelatin e Sigurimit , e ka ka bere Erainda Ballanca me koke te saje. Kjo është vërtetë e turpshme . Ka ndonjë institucion ne këtë vend qe nuk e kontrollon Edi Rama dhe Sigurimi i Shtetit ?!
Ju pa thënë ne fjalën time ne protestën e te përndjekurve politike ditën qe u zgjodh kryetra kuvendi Gramoz Ruçi qe diktuara po kthehet dhe se arrestimet , burgjet , e vrasjet politike janë vetëm çështje kohe ?! Ju pata thënë deputetëve te opozitës qe rrezikoheni te eliminoheni fizikisht. Sot ndodhi . Kreu i grupit parlamentar u rrah e u përgjak publikisht ne mes te gjykatës , mendoni se sa te rrezikuar janë qytetarët pa imunitet deputeti nga Kukësi ne Sarandë. Po ju them serish . Hapni sytë . Diktatura po instalohet nga dita ne dite. Tani besoj se e provuat që nga Rama e soi i tij politik e gjenetik , nuk mund të pritet me asgjë e mire. Mos harroni premtimin e tij : Sekeni pare gjë akoma ! Ka edhe me keq. I ati i varte shqiptarët ne litar. Reagoni ndaj tij me te gjitha mjetet e mundësitë , sa nuk është vonë !