Browsing Category

EDITORIAL

Bisht qeni !

Se ku lexova që ky djali ,edhe oligark dhe boksier, i Ndekë Lucës qenka revoltuar për projekt -ligjin e PD për ndalimin e veprave propagandistike terroriste të realizmit socialist . Mu kujtua një debat imi në TV për këtë temë me regjisorin…

Një sinjal amerikan për Lulzim Bashën ?!

Nga Nebil Çika Rihapja e çështjes "Muzin" dhe e financimit rus për PD, nga VOA e ka rënduar edhe më tej pozitën politike të PD, pothuaj të rrënuar për shkak të shpallje “non grata” nga SHBA dhe Britania e Madhe, të ish kryetarit të sajë…

Skuadrat “artistike” të pushkatimit !

Nga Nebil Çika Një nga pikat e projektit ligjit për dekomunistizimin dhe ndalimin e simboleve të komunizmit në Shqipëri është edhe ndalimi propagandës letrare artistike të diktaturës komuniste në letërsi e arte. Ka një debat këto ditë…

Kodi i nderit !

Nga  Nebil Çika Pas vrasjes së Azem Hajdarit dhe revoltës që pasoi në funeralin e tij u bë një reprezalje e spastrim politik në administratën shtetërore ndaj atyre që kishin marrë pjesë në ceremoninë e varrimit. E konsideruan si…

Lidershipi Alibeaj !

Nga Nebil Çika Enkelejd Alibeaj e ka injoruar fare Berishën në konferencën për shtyp të Grupit Parlamentar të PD ditën e parë të sesionit të ri Parlanentar. Kreu i grupit Alibeaj është fokusuar tek prioritetet e opozitës, në këtë…

Po vijnë edhe për ju !

Nga Nebil Çika Shikoj këta pronarët e rinj, të pas 1990 , se si po reagojnë tani kur Rama, qeveria, shteti po u prish e iu grabit pronat e tyre. Sikur ta kishin këtë reagim kur qeveria e shteti grabiste pronat e pronarëve legjitime,…

Borxhi ynë me viktimat e komunizmit !

Nga Nebil Çika Sot është dita evropiane e viktimave komunizmit dhe nazizmit ! Sot përkujtohen të gjithë Evropën demokratike viktimat e sistemeve totalitare, komunizmit dhe nazizmit . Shqipëria është vendi që vuajti më shumë se kushdo…