Browsing Category

DOSSIER

Zamak i Flamurit të Kastriotit … !

Nga Fritz RADOVANI: VRITET DON SHTJEFEN KURTI DON SHTJEFEN KURTI (1898 – 1971) “Asht pushkatue nga shteti komunist diktatorial i Ever Hoxhës, vetem, pse ka Pagzue një fëmijë Katolik.”(1971) Shtjefen Jak Kurti asht le në Ferizaj nga…

NGA THELLËSITË E FERRIT PASHË JEZUSIN NË KRYQ

Nga Visar Zhiti Që libri “Burgjet e mia” i Dom Simon Jubanit doli dhe në gjuhën angleze, me një titull si varg lutjeje “From the depths of hell I saw Jesus on the cross” (“Nga thellësitë e ferrit unë pashë Jezusin në kryq”), besoj, nuk…

In Memoriam – Xhemal Farka

Nga Marsida T Najdeni Dashuri në shekuj të ndryshëm. Ndodh që njeriu dashuron përtej ligjeve kohore, përtej ligjeve fizike t'natyrës. Ndodh që ndjenjat shpirtërore janë aq të forta sa kalojnë çdo kufi dimensional. Ndodh se me mëshirën e…

Me mirë 24 ore njeri, sesa 100 vjet maskara

Nga Shefqet Gjana * TERRORR PSiKOLOGJIK .... Nje nate me pare na u komunikue , se nga gjygji special 4 nga grupi i pare ishin ekzekutue . Ne ate pritje , ne ata ethe ndigjova hapat e potershem perpara deres tone . Celsi rrotollohet tok…

Dita e Pashkve ne kohen e diktatures.

(Histori e vertet) Me vrap se duhet me ken i perpikt. Po nuk arrite ne koh ne qender te katundit tash po cohen pesh e vijn e na kontrollojn. Hajt maj gru se u nisa. As diten è Pashkve s'po na lan me ndej shpi si njerz. Nisu mor burr se…