Bolet që japin jetën për partinë !

 

Nga Edmond Hasani

E takova sot ne mengjes ; me nje lopate te re ne krah prane nje furgoni ! Nga po shkon ? Po iki ne Tirane te mbjell nje peme , po ti nga po shkon ? Une e kam lene me nje mikeshe te vjeter te pi nje kafe ! Para disa vjetesh e takova rastesisht ne Tirane ! Cne ketej ? Isha te panairi i librit ku bleva Kurbanin po ti ? Une erdha ketu te blej disa libra te zhanrit Letersi burgu me kujtime disidentesh kunder diktatures ! Mbaj mend qe nje dite te eger janari me hundet qe i prodhonin lengje te ngrohta mes acarit e takoj ne pazar ! Nga shkon kaq heret ? Ilir Meta ka dal ne tv me bllok ne dore e po shkojme si parti te rrezojme kriminelin Berisha ,po ti nga shkon ?
Une po bej nje xhiro tani qe qyteti eshte bosh per relax ! Po ate vit e takoj me ca tipa te zymte ! Nga shkon o lum miku ? Po shkojme si parti ne Gerdec te pime kafe te viktimat e Saliut ,po ti nga shkon ? Une po iki ne biblioteke ! Para disa vjetesh e takova kur me nxitim po ikte diku ! Ku shkon o tyc ? Po iki ne Kavaje se Sali Berisha ka perdhunu gruan e kryebashkiakut te Kavajes Griselden dhe si parti po i rrime afer , po ti nga shkon ? Une do ngjitem ne mal te Zimurit te fotografoj Peshkopine nga lart ! Pas disa koheve e shikoj veshur me te zeza perseri tek nje furgon ! He mo cfare ka bere vaki kete rradhe ! Po ikim te pime nje kafe tek deshmoret e 21 janarit po ti nga shkon ? Une festova gjithe naten mbreme me dy gardiste te 21 janarit dhe tre mikesha e tani po iki ne shtepi !Ndonje dite do e takoj duke ikur te jape jeten per udheqesin e shquar e une ate dite do iki diku te shkruaj nekrologjine me fjale te bukura per nje njeri te keq sepse per te vdekurit shkruhet gjithmone bukur sidomos per bolet qe japin jeten per partine !