Bayern mundi Barcelonën 2-0 për të prishur rikthimin e Lewandowskit në Mynih

Reuters

MUNICH- Gjermani, 13 shtator (Reuters) – Bayern Munich shënoi dy gola në katër minuta kundër rrjedhës së lojës, përmes Lucas Hernandez dhe Leroy Sane, për të mposhtur Barcelonën 2-0 në ndeshjen e tyre në Grupin C të Champions League të martën.

Ishte një rikthim i pakënaqur në Mynih për sulmuesin e Barçës, Robert Lewandowski, golashënuesi i dytë më i mirë i të gjitha kohërave të bavarezëve, i cili u largua në verë pas tetë vitesh, me gjermanët që tani kryesojnë grupin e tyre me gjashtë pikë nga dy ndeshje.
Barcelona është në tre pikë, së bashku me Interin. Viktoria Plzen është në vendin e fundit.
Barca e Xavi-t shijoi një fillim ëndrrash, duke goditur gjermanët në gjysmën e tyre me presione të pamëshirshme dhe duke krijuar disa raste të hershme shënimi.
Goditja e Pedrit u bllokua nga portieri Manuel Neuer përpara se Lewandowski të gjuante me breshëri mbi traversë në të 17-ën.
Polaku, i cili shënoi 344 gola për Bayernin në 375 ndeshje, iu afrua sërish katër minuta më vonë, duke u drejtuar te Neuer nga afërsia.
Vizitorët nuk i hodhën një vështrim Bayernit gjatë pjesës së parë, me një ekip të palodhshëm të Barçës, duke dyfishuar çdo lojtar të Bayernit kur ata kishin posedimin e topit, duke anashkaluar çdo lëvizje të planifikuar në fillim.
Ishte një histori ndryshe pas pushimit, me Bayern që solli Leon Goretzka dhe shënoi kundër ecurisë së lojës me Hernandez që mundi portierin Marc Andre ter Stegen në shtyllën e afërt nga një goditje nga këndi i Joshua Kimmich.
Bayern dyfishoi epërsinë e tyre katër minuta më vonë, kur Sane sulmoi në zonë dhe rrëshqiti topin pas Ter Stegen pas kombinimit me Jamal Musiala.

Pedri goditi shtyllën në të 63-ën ndërsa Barça u përpoq të rikthehej, por gjermanët mbajtën të qetë për të marrë tre pikët dhe i ofruan trajnerit Julian Nagelsmann pak lehtësim pas tre barazimeve radhazi në Bundesligat që i panë ata të zbrisnin në vendin e tretë.

Ata presin skuadrën çeke Plzen në Champions League më 4 tetor.