Monthly Archives

December 2019

E bukura e artit kinez dhe komunizmi

Nga Moza Boletini New York, Dhjetor, 2019 Ndoqa nga afër një spektakël të mrekullueshëm të të rinjve kinez rritur e studjuar në Kinë, Amerikë apo vende të ndryshmë të botës, por që nga audienca e "Shen Yun" ishin përzgjedhur për të…

INSTALIMI I DIKTATURES DHE PUSHTETET E GRABITURA

Nga Mona Rusi Emrimi i Arben Krajes, ish hetuesit famëkeq të diktaturës enveriste në krye te SPAK-ut është një nga bëmat e felliqura, tashmë dhe te certefikuara nga parlamenti komunismo-anarshist i vënë nën thundrën e G.Rucos. Pislleku,…

Dr. Çelo Hoxha merr drejtimin e ISKPK-se

Historaini i mirënjohur Dr.Çelo Hoxha eshtë zgjedhur drejtori i ri i Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit.  Zgjedhja e z. Hoxha  eshte bere nga bordi drejtues ne nje gare me kater kandidate ku z. Hoxha  ka…

Revolucioni i Nolit dhe Triumfi i Legalitetit

Nga Ekrem Spahiu* 95 vjetori, 24 dhjetor 1924-2019 Legjitimiteti - e drejta për të qeverisur në emër të shumicës e cila njeh, pranon dhe mbështet autoritetin e qeverisësit, është guri i themelit për një shtet të qëndrueshëm. Vetëm mbi…