Monthly Archives

May 2018

Ja pse Nicolas Sarkozy e vrau Muammar Gheddafin

Synimet franceze ndaj naftës libiane Misioni i NATO-s në Libi sigurisht që nuk është ndonjë gjë e re, pasi është dëshiruar nga qeveria franceze e Presidentit të atëhershëm Nicolas Sarkozy, që pak ditë pas shpërthimit të revoltave kërkoi…

PASI KALOVA KUFIRIN…

Nga  Bilal Xhaferi Ne daten 20 gusht 1969 Bilal Xhaferri shkoi ne fshatin Ninat dhe pas 2 ditesh ne date 23 gusht diten e shtune 1969 u largua jashte deshires se tij nga atdheu. U largua me rastin e festes se Hoxhes , nje feste e madhe…

Shqipëria morale dhe amorale

Nga Kreshnik Çollaku Ne dhjetor te 90,kurre nuk do te kisha imagjinuar qe Shqiperia 28 vite me pas te ishte katandisur ne kete pike. Nuk eshte nje ndarje politike apo ideshe...ate do ta kisha aq shume preferuar.…

Le të flasë Bledi !

Nga Nebil Çika “Bota është e atyre qe digjen, jo e atyre që ngrohen” - Ismet Toto Ditën pas protestës se opozitës ne Tiranë postova ne fb , një mendimin tim për ata që kritikonin protestën e opozitës: “Po shikoj qe protestën…

TË KUNDËRTAT…

Nga Agim Shehu Shkrimtari amerikan Fred Rid boton bisedën që pati me Hirësinë Janullatos, ku mes të tjerash Hirësia thotë një nga çuditë e tij të çmëndura antifetare dhe antishqiptare: "Njerzit në Perëndim duhet ta kuptojnë se në thelb…

A dështoi dhe a ra dje Opozita?!

Nga Indrit Vokshi "Dje ra opozita" - thanë disa. Opozita nuk bie përsakohë nuk bie pretendimi i studentëve për arsim cilësor dhe mundësi punësimi pas studimeve. Përsakohë nuk bie pretendimi i njeriut që në tokën e vet të mbjellë…