EDITORIAL

POLITIKE

OPINION

VENDI

Samiti i 6 dhjetorit/ Nga sot ndalohet qarkullimi në zonën e perimetrit të sigurisë rreth 'Air Albania'! TIA: Paraqituni në Rinas 4 orë para fluturimit! Akset që do bllokohen Prej ditës së sotme do të nisë bllokimi i pjesshëm i akseve rrugore në kuadër të masave të sigurisë që do merren për…
Read More...

RAJONI

rfe Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka kritikuar ashpër Greqinë për trajtimin që po u bën refugjatëve në Mesdhe. “Ne nuk e pranojmë që Deti Egje dhe ai Mesdhe janë të larë në gjak, lot apo armiqësi”, ka thënë Erdogan të martën, sipas zyrës së tij. “Ne duam paqe dhe qetësi…
Read More...
Në Ohër të Maqedonisë së Veriut vazhdoi sot për të dytën ditë forumi i njohur si “Dialogu i Prespës” në të cilin folën zyrtarë amerikanë e evropianë dhe drejtues të qeverive të shteteve të rajonit të Ballkanit Perëndimor. Debati u përqendrua tek integrimet euratlantike dhe ndikimi i…
Read More...

BOTA

Rishi Sunak emërohet kryeministër i Britanisë

Associated Press 42 vjeçari Rishi Sunak është zgjedhur kryetari i ri i Partisë Konservatore të Britanisë së Madhe dhe kryeminstër i vendit. Ai u zgjodh pasi ish Ministrja e Tregtisë, Penny Mordaunt nuk arriti të siguronte…
Në Itali u zhvillua sot ceremonia e betimit të Giorgia Melonit si kryeministre e vendit. Ajo është gruaja e parë që zgjidhet në këtë detyrë. Po kështu qeveria e zonjës Meloni është e para që udhëhiqet nga e djathta ekstreme në vend, që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Zonja Meloni…
Read More...

SPORT

Lufta/ Abrahamovich dorëzon drejtimin e Chelseat

Manjati rus, Roman Abrahamovich, ka dorëzuar “administrimin” e Chelseat te drejtuesit e fondacionit të tij të bamirësisë. “Gjatë pronësisë sime gati 20-vjeçare të Chelsea FC, gjithmonë e kam parë rolin tim si kujdestar i klubit, puna e…
FC Bayern nuk mund të llogarisë me lojtarin Joschua Kimmich deri në fund të vitit. Arsyeja: pasojat e infektimit me virusin Corona. Kimmich shkaktoi debat për shkak të refuzimit të tij të vaksinohet. Joschua Kimmich thjesht nuk po mund të lirohet nga çështja Corona. Pasi lojtari i…
Read More...

ART KULTURE

SHOKU I PRANGAVE

Nga Visar Zhiti …takoj sërisht mikun tim Hasan Bajo, shoku i prangave, - më shkruan ai në autografin e romanit të tij, “Lulet e pjeshkës”. Për mua është më shumë se aq. Ishim njohur që studentë në Shkodër, e kujtoj me kitarën e tij dhe…

VATRA PRITI SHKRIMTARIN VISAR ZHITI

Nga Sokol Paja New York, 15 Tetor 2022 - Federata Pan-Shqiptare e Amerikës VATRA priti në një takim të përzemërt e vëllazëror shkrimtarin e shquar Visar Zhiti. Një bashkëbisedim i ngrohtë, i sinqertë e i paqtë si shqiptarë e si vatranë…
Nga Kristo Çipa (Sot përcillet drejt pavdeksisë Dhimitër Varfi, këngëtari që hiqte perden në skenën e Zotit) Sot është një ditë e trishtë por njëkohësisht edhe krenare se Himara, bregu i detit, Shqipëria dhe më gjërë përcjellin me duartrokitje drejt pavdekësisë gjeniun e këngës Himarjote,…
Read More...

ERDHËN VILSONI ME GENCIN…

Nga Visar Zhiti Në 17 korrik, në mesditë, në fshatin Bërzeshtë të Librazhit, pati veprimtari mbarëkombëtare me rastin e 45 vjetorit të pushkatimit të dy poetëve, Vilson Blloshmi dhe Genc Leka, në natën e gjatë të diktaturës. Të ftuarit…

DOSSIER

20 𝘯𝘦̈𝘯𝘵𝘰𝘳 1946 “𝘐 𝘥𝘢𝘴𝘩𝘶𝘳 𝘷𝘦̈𝘭𝘭𝘢 𝘚𝘬𝘢𝘩𝘳𝘪𝘮 𝘜𝘯𝘦̈ 𝘫𝘢𝘮 𝘮𝘪𝘳𝘦̈ 𝘦 𝘴𝘩𝘦̈𝘯𝘥𝘰𝘴𝘩 𝘥𝘩𝘦 𝘴𝘪𝘥𝘰 𝘲𝘦̈ 𝘵𝘦̈ 𝘷𝘪𝘫𝘦̈ 𝘱𝘶𝘯𝘢 𝘱𝘦̈𝘳 𝘮𝘶𝘢 𝘮𝘦𝘳𝘢𝘬 𝘮𝘰𝘴 𝘶 𝘣𝘦̈𝘯𝘪. 𝘗𝘦̈𝘳 𝘷𝘦𝘵𝘦 𝘯𝘶𝘬 𝘬𝘢𝘮 𝘢𝘴 𝘥𝘦̈𝘴𝘩𝘱𝘦̈𝘳𝘪𝘮𝘪𝘯 𝘮𝘦̈ 𝘵𝘦̈ 𝘷𝘰𝘨𝘦̈𝘭, 𝘴𝘦 𝘴𝘪 𝘥𝘶𝘬𝘦𝘵 𝘯𝘦 𝘦 𝘱𝘢𝘴𝘬𝘦𝘮𝘪 𝘯𝘦̈ 𝘨𝘫𝘢𝘬 𝘵𝘦̈ 𝘫𝘦𝘮𝘪 𝘵𝘦̈ 𝘨𝘶𝘹𝘪𝘮𝘴𝘩𝘦̈𝘮. 𝘒𝘢𝘮 𝘥𝘦̈𝘴𝘩𝘱𝘦̈𝘳𝘪𝘮 𝘥𝘩𝘦 𝘮𝘦𝘳𝘢𝘬 𝘱𝘦̈𝘳 𝘵𝘺 𝘥𝘩𝘦 𝘵𝘦̈ 𝘱𝘦̈𝘳 𝘨𝘫𝘪𝘵𝘩𝘦̈…
Read More...

Zamak i Flamurit të Kastriotit … !

Nga Fritz RADOVANI: VRITET DON SHTJEFEN KURTI DON SHTJEFEN KURTI (1898 – 1971) “Asht pushkatue nga shteti komunist diktatorial i Ever Hoxhës, vetem, pse ka Pagzue një fëmijë Katolik.”(1971) Shtjefen Jak Kurti asht le në Ferizaj nga…
Nga Visar Zhiti Që libri “Burgjet e mia” i Dom Simon Jubanit doli dhe në gjuhën angleze, me një titull si varg lutjeje “From the depths of hell I saw Jesus on the cross” (“Nga thellësitë e ferrit unë pashë Jezusin në kryq”), besoj, nuk janë shumë veta që e dinë. Po që është përkthyer nga…
Read More...
Nga Marsida T Najdeni Dashuri në shekuj të ndryshëm. Ndodh që njeriu dashuron përtej ligjeve kohore, përtej ligjeve fizike t'natyrës. Ndodh që ndjenjat shpirtërore janë aq të forta sa kalojnë çdo kufi dimensional. Ndodh se me mëshirën e Zotit i vdekuri të flet. Në Islam mësojmë se është mëshira e…
Read More...

Me mirë 24 ore njeri, sesa 100 vjet maskara

Nga Shefqet Gjana * TERRORR PSiKOLOGJIK .... Nje nate me pare na u komunikue , se nga gjygji special 4 nga grupi i pare ishin ekzekutue . Ne ate pritje , ne ata ethe ndigjova hapat e potershem perpara deres tone . Celsi rrotollohet tok…

S'KENI PARE GJE AKOMA

IKU LU ja ME GJITHE LESH

Nga Robert Haxhi ------------------------------------------ Iku Lu ja iku Lu ja Moj e mjera Shqiperi Mendje lart e zemer trimi Leshatori si ai ------------------------------------------ Iku Lu ja po cte gjeti O moj Shqiperiz e…
Nga Agim Xhafka Nga që 10% e njerëzve janë LGBT po shoh në pallatin tim se cilet janë këta. Ne bëhemi 23 banorë gjithsej,pra 2,3 njerëz qenkemi ashtu. Dhe ia nisa numérimit. Xha Llazi jo,se me moshën që ka ec e zbuloje ç’është,vajti 87 vjeç. E shoqja nuk duket lezbike se veç sherre bën…
Read More...

 Enveristi ! 

Dikur nga viti 2002, bashke me mikun tim te ndjerë,  artistin dhe gazetarin e shquar Veli Rada , po udhëtonim  një mbrëmje me autobus urban nga Varri i Bamit  për ne qendër . Ishte disi vone rreth orës 21 dhe  autobusi kishte …

LAJME

“Dita e rinisë me mundësi të kufizuara”

Nga Ardit Gjinali Kori i duartrokitjeve nuk ngroh shumëçka përvec shuplakave që përplasen....të rinjtë e djeshëm në moshë biologjike duartrokasin aktet e tyre të djeshme me psherëtimën e pandarë të së sotmes....e tilla psherëtimë e…

Primaret e prishura…

Nga Zef Ndreka Sigurisht , primaret duhet të ishin një evolucion në politikën shqiptare . Teorikisht , po të mos funksiononin poshtërsisht 32 vjeçare të shkollës "demokratike e socialiste" të tjetërsimit të votës , të listave fallco ,…